Çocuğumun İştahı Yok

2 dakika okuma süresi

Çocuğumun İştahı Yok

Ebeveynlerin en hassas noktası; Çocuğunuzun iştahı..

Çocuğumuzun boyu, kilosu,yemesi,yemeğini yedi mi yemedi mi, gelişti mi gelişmedi mi diye diye seneler hızla geçiyor ve bu durum anne ve çocuk arasında soruna dönüşüyor. Daha sonra çocuğun ilerideki hayatını etkileyebilme olsılığı artıyor. Şimdi hepimiz endişelerimizi bir kenara bırakıp sakinleşelim ve sadece yapılması gerekenleri yapalım yeterli.

shutterstock_63061447-720x380

Nasıl bir yol izlemeli?


Bunu sağlamak ve bir rutin haline getirebilmek için ilk ek gıdaya başlanma döneminden itibaren yavaş ve temkinli ilerlemek gerekiyor.

Henüz 3-4 aylıkken bebeklerin net görüş mesafesi uzar ve yemek yemekte olan siz anne-babasını izler, ağzını şapırdatır,sesler çıkarır ve gerçekten onların yediklerinden yemek ister çünkü merak eder.

Diline dokundurulan her tadı tadmaya çalışan meraklı bebek, hemen o tadı beynindeki tat duyusu merkezine kaydeder. Ve siz ebeveynlerin en büyük yaptığı hata: “Tadını öğrensin, daha sonra yabancı karşılamasın.” İyi güzel de tadını öğrettiğiniz ne? Salçalı bir sulu yemek mesela.Bebeğe henüz 3-4 aylıkken bunu tattırdığınız zaman, 6-7 aylıkken ne tattıracaksınız peki? Mama mı?

Daha ilk kez ek gıdalara alıştırılmaya çalışılan 5-6 aylık bir bebeği göz önüne alırsak; İçinde bir kaç sebze ile yapılan bir püreyi sevmezse eğer,çok zorlamadan birkaç gün üst üste tekrar yedirmeyi denemek gerek. Yine sevmezse içindeki sebzeleri değiştirin mesela.

fft99_mf5125263

İştah şurubu..

İştahsızlığın esas sebebi genel olarak kansızlık yani demir eksikliği, tahlil haricinde öğrenilemeyen idrar yolu enfeksiyonları, yemek yedikçe reflüyü dürten ağrılar iştahsızlık nedeni durumlarındandır.

Nadiren ‘gerçekten’ iştahsız olabilen bazı çocuklar var ki onlara doktor kontrolünde bazı takviyeler yapılması gerekiyor. Yemek seçen çocuklar belirli tat,koku ve görüntüye sahip yemekleri yemeyi kesinlikle reddediyor ve zorlandıkları anda aşırı bir tepki gösteriyorlar. Bu tür çocukları yemeye zorlamak yerine teşvik edici seçenekler sunmanız lazım.Aynı besinleri, belli aralıklarla ve değişik biçimlerde tekrar tekrar denemek gerekiyor.

İştahsız ve hareketli çocuklar ise yemek yemeye karşı duyarsız ve çabuk doyuyorlar. Dikkatleri çabuk dağılan bu aşırı enerjik olan çocuklar, bir an önce masadan kalkmak istiyorlar. Bunun çözümü için yemek disiplini ve dikkat terbiyesi, başvurulması gereken yollar olmalı.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/estetik-mucizesi-hyaluronik-asit-nedir-12665.html