Cinsel İçerikli Rüyaların Anlamı

2 dakika okuma süresi

Cinsel İçerikli Rüyaların Anlamı

Rüyalar bilinçaltına bastırılan duyguların yansıması. Peki cinsel içerikli rüyaların anlamı ne? İşte tüm detaylar yazımızda!

Sürekli rüyalar görüyoruz ama anlamlarını pek bilmiyoruz. Belki de rüyalar bize mesaj veriyor ama farkında değiliz. Çoğu kişi gece cinsel içerikli bir rüya gördüğü için sabah uyandığında utanır ve suçluluk duygusuna kapılır. Siz de sık sık cinsel içerikli rüyalar görüyorsanız yazımızda cevabını bulabilirsiniz.

Türkiye’de son dönemlerde tartışma konusu olan cinsel içerikli rüyaların ne anlama geldiğine dair konuya CİSED bilimsel açıklık getirdi.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği’nin cinsel içerikli rüyaların ne anlama geldiğine dair bilgi okuyucuları bir hayli şaşırtacak gibi.

CİSED’in yaptığı açıklamaya göre rüyalar yorumlanmamış ve analizi yapılmamış birer mektup. Rüyalar bilinçaltında yer alan bastırılan cinsel saldırganlık duygularının bilinçdışına çıkması. Rüyalar bilinçaltının bilinçdışına çıkmasını sağlayan kapı görevinde. Kişinin kendine bile itiraf edemediği duyguları barındırıyor ve sembolik anlam taşıyor.

RÜYALAR İKİYE AYRILIYOR

Gizil anlamlı rüyalar: Bilinçdışı ve altbeyin rüyaları içerir. Sembolik anlamlar taşır ve takıntılar sembollerle ifade edilir. Takıntıların oluşmaması için 2 yaşından sonra çocukların ayrı yatakta yatmaları öneriliyor.

Görünür içerikli rüyalar:  Günlük yaşanan olaylara bağlı olarak gelişen rüyaları içeriyor. Diğer adıyla üstbeyin rüyalar.

CİNSEL İÇERİKLİ RÜYALARIN ANLAMI

CİSED bu konuyla ilgili olarak şu açıklamada bulundu: "Rüyaların görüldüğü REM uykusuna etkili moleküller arasında; asetilkolin, dopamin, karbolin, dimetiltriptamin ve seks hormonları olarak bilinen östrojen ve testosteron vardır. Seks hormonlarının düzeyleri, FSH ve LH adlı moleküller tarafından kontrol edilir. LH hormonu, erkeklerde testosteron sentezini artırır.”

CİSED cinsel içerikli rüyaların görülme nedeni olarak genellikle cinsel isteklerin uzun süreli karşılanamamasına bağlı görülebildiğini belirtiyor. Cinsel içerikli rüyalar diğer rüyalara göre daha uzun sürüyor. Cinsel içerikli rüyaların toplum tarafından iyi yorumlanmadığını belirten CİSED, bu rüyaların erkeklerde cinsel organ sertleşmesiyle meydana geldiğini belirtiyor.

Son zamanlarda siz hiç cinsel içerikli rüya gördünüz mü?

Evlilik ve Cinsel Yaşam​

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html