Cildiniz Neden Yağlanıyor?

2 dakika okuma süresi

Cildiniz Neden Yağlanıyor?

Cildinizin yağlanma sebeplerini bulun ve cildiniz artık yağlanmasın!

"Cildim neden yağlanıyor? Ne kullansam yaramıyor? Denemediğim peeling, maske kalmadı!" sorularının cevabını bulacaksınız! Cilt yağlanmasının sebebini ya da sebeplerini tam olarak bulmadığınız sürece önüne geçmeniz zordur. Bu süreci deneyimledikten sonra harekete geçmenin zamanı gelmedi mi? 

Cilt yağlanmasının tek bir nedeni de yoktur. Dışarıdan gelen etkilerin neden olabileceği cilt sorunları zamanla cildininiz yapısını da değiştirebilir. Cilt yağlanmasının sebebini öğrenirseniz ve eğer bu sebep ortadan kaldırabileceğiniz bir sebep ise cildiniz yağlanmasın diye kullandığınız ürünleri artık kullanmayabilirsiniz!

Daha İyi Yaşam ekibi olarak cilt sorunlarını çözmeniz için cilt yağlanmasının nedenlerini sizler için sıraladık!

Not: Dermatolojiye giderek bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

İlaçlar

Kullanılan bir takım ilaçlar cilt yağlanmasına neden olabilir. Doğum kontrolü için kullanılan ilaçlar ve akne tedavilerinde kullanılan ilaçlardan bazıları yağlanmaya neden olabilir.

Bazı kronik hastalıklar

Bazı hastalıkların cilt yağlanmasını artırdığı bilinmektedir. Özelliklede parkinson hastalarının cildi daima yağlıdır.

Ergenlik dönemi

Cilt yağlanmasının en önemli nedeni ergenlik döneminde yağ salgısı maksimum seviyeye çıkmasıdır. Özelliklede erkeklerde görülen yağ salgısı bu yaşlarda bayanlara oranla daha fazladır.

Hormonal değişim

Yağ bezlerinin hormonlar nedeniyle düzensiz salgılanması nedeni ile aşırı yağlanma görülebilir. Hormon seviyesi normal seyrine getirilmediği sürece geçmesi zordur.

Yağlı besinlere dikkat!

Besinlerinde cilt yağlanmasında aktif rol aldığı bilinmektedir. Yağlı yiyeceklerin ciltteki sebum miktarını değiştirme etkisi bulunmaktadır.

Sık sık yıkamayın! 

Cildin gün içinde 3-4 kere yıkanması yağ salgısını artırır. Yağlanmayı gidermeye çalışırken yapılan bu hareket yağ bezlerini daha fazla uyararak salgıyı artırır.

Fondöten ve kapatıcılar

Bilinçsizce kullanılan kapatıcı veya fondötenler ciltte yağlanmaya neden olabilir. Katı formdaki kapatıcıların yağlanmayı artırdığı bilinmektedir.

Bilinçsiz diyet yapma

Zayıflamaya yönelik yapılan diyetlerinde kimi zaman ciltte yağlanmaya neden olduğu belirtilmektedir. Yetersiz gıda ve vitamin alımı ile hormon seviyeleri değişerek ciltte çeşitli sorunlara neden olur. Cilt yağlanması da bu sorunlardan biridir.

(Kaynak: www.cilt.net)

Editörün Seçimi: Kadınlar Kulübü TV - Cilt Bakım ve Güzellik

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • 1
    emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html