Çikolata Severlere İyi Haber

2 dakika okuma süresi

Çikolata Severlere İyi Haber

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar ile çikolatanın mutluluktan başka nelere iyi geldiğini bilmek ister misiniz?

Çikolatayı hangimiz sevmiyoruz ki? Sütlüsü, fındıklısı, antep fıstıklısı, bitteri... Çoğu kadın çikolataya düşkün olduğunu inkar edemez. Çünkü çikolata bizim hem iyi gün hem de kötü gün dostumuz : )

Bilim insanlarının, yeni yaptığı bir araştırmaya göre, kakaonun, yani bitter çikolatanın, obezite ve tip 2 diyabeti önleyebileceği açıklandı. Bu araştırma özellikle de çikolataya daha düşkün olduğu bilinen kadınları sevindirecek gibi görünüyor! 

Dünyanın yarısı açlıkla boğuşurken, yarısı da obezite ile boğuşuyor. Sağlıksız beslenme ile birlikte tip 2 diyabet, kalp damar hastalıkları, insülin direnci gibi hastalıklar da her geçen gün artıyor. "Agricultural and Food Chemistry" adlı bilimsel dergide yayınlanan bir makaleye göre, kakaoda bulunan antioksidanlar kilo almayı önleyebileceği gibi kan şekeri seviyesini de düşürüyor. Dr. Andrew Nilson, kakaonun flavanoid bakımından en zengin besinlerden biri olmasının böyle bir etki yarattığını belirtti.

Flavanoidler  tip 2 diyabeti de önledi

Dünyada birçok insanı tehdit eden tip 2 diyabetin en önemli nedeni karbonhidrat ağırlıklı ve aşırı yağlı beslenme. Flavanoidlerin bu etkisi ise insanlar için oldukça faydalı. Çünkü yapılan birçok araştırma, bir çeşit antioksidan olan flavanoidlerin tip 2 diyabeti önlemede etkisini gösteriyor. Ayrıca cilt yaşlanmasını önlemek gibi faydaları da mevcut olduğu biliniyor.

Yüksek yağlı beslenenlerde flavanoidler kilo almayı önledi!

Bilim adamları fareler üzerinde yaptıkları araştırmada iki gruba ayırdığı fareleri yüksek ve az yağlı diyetlerle besledi.

Yüksek oranda yağ tüketen farelere ise farklı flavanoidler verdi. Bunun sonucunda oligomerik prokanidin (PCs) ismi verilen madde farelerin kilosu üzerinde en büyük farkı yarattı. Ayrıca şeker toleransında da gelişme yarattı ve bu da tip 2 diyabetin önlenmesinde etkili oldu.

Louisiana Eyalet Üniversitesi'nden bilim insanları kakaoda bulunan oligomerik PCs maddesinin kan basıncını da düşürdüğü ve kalp sağlığı üzerinde olumlu gelişmeleri olduğunu belirtti.

Editörün Seçimi: Kadınlar Kulübü TV - Beslenme & Diyet

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/estetik-mucizesi-hyaluronik-asit-nedir-12665.html