Çikolata İnsanı Neden Mutlu Eder?

1 dakika okuma süresi

Çikolata İnsanı Neden Mutlu Eder?

Bazen insanların veremediği mutluluğu çikolatanın verdiği doğrudur peki ama çikolata insanı nasıl mutlu eder?

İnsanların mutlu olma mekanizması oldukça ilginçtir. Beynimizde binlerce nöron ve bağlantı vardır. Beynimizdeki her bölümün ayrı görevi ve düzeni mevcuttur. Bu bölümlerin birinden mutluluğumuzu sağlayan seratonin hormonu salgılanır. Bu hormonun çeşitli etkenlerle azalması psikolojik sorunlara yol açarken, normal seviyede olduğunda insanın mutlu olup hayattan zevk almasını sağlar.

Çikolata Ve Mutluluğun İlişkisi

Çikolata, günümüzde sıklıkla tüketilen ve çokça çeşidi olan bir besindir. İnsanlar kendilerini kötü hissettiklerinde, genelde ya uykuya geçme ya da bir şeyler yeme davranışını gösterir. Bu durumda da en çok tercih edilen çikolatadır. Yapılan araştırmalarda, çikolatanın içeriğinde bulunan tryptofan ve phenylethylamine ismindeki maddelerin sinir sistemini uyararak mutluluğun formülü olan seratonin ve endorfin hormonlarının salgılanmasını sağladığı ispatlanmıştır.

Çikolata yenildikten yarım saat sonra hormonlardaki etkisini göstermeye başlayarak adeta mucize yaratır. Ayrıca açlık söz konusu olduğunda kan şekeri düştüğünden bu hormonların kandaki değeri düşer. Bu sebepledir ki aç kalındığında çoğu zaman tatlı yemek istenir. Aynı zamanda salgılattığı hormonlar sayesinde konsantrasyonu arttırdığı da söylenmektedir. Yapılan araştırmalara göre günde 7,5 gram çikolata tüketmenin tansiyonun daha düşük olmasını sağladığı belirtilmiştir. Antidepresan etkinliği ispatlanmış bu besinin depresyon tedavisi sonrası tüketilmesinin de olumlu etki yarattığı belirtilmiştir.

çikolata

Çikolata Yerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Çikolata yararlı olduğu kadar zararlı yönü de mevcuttur. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi çikolata da fazla tüketildiğinde içeriğindeki yoğun karbonhidrat oranı sebebiyle obezite gibi sorunlara neden olabilmektedir. Sadece çikolata değil, ahududu, yaban mersini, çilek ve çayın da mutluluk hormonu salgılatıcı etkisi bulunmuştur. Bu besinler egzersiz ile birleştiğinde pozitif etkilerinin arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca çikolatanın verdiği mutluluk hissinin kısa süreli olduğunu unutmamak gerekir. Mutluluk, kişinin hayattan zevk almayı bilmesi ile kendiliğinden gelir.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html