"Canım Çekti" Olayının Arkasındaki Sır

3 dakika okuma süresi

Canınız sürekli bir şeyler çekiyor ve buna anlam veremiyorsanız işte bütün bu "can çekme" olayının arkasındaki sır;

Canın tuzlu yiyecekler çektiğinde;

VÜCUDUN İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Üzerine bolca tuz serpilmiş patates kızartması tabağını hiçbir şeyi arzulamadığın kadar istemeye başladıysan mineral eksikliğin olabilir. Araştırmalar gösteriyor ki düşük kalsiyum içeren beslenme alışkanlıkları olan kadınların canları, yeterli miktarda kalsiyum alanlara oranla daha çok tuzlu yiyecek çekiyor.

Tat ve koku üzerine bir araştırma merkezi olan Philadephia'daki Monell Chemical Senses Center Araştırma Görevlisi Dr. Michael Tordoff’a göre muhtemel sebeplerden biri şu olabilir:

Sodyum, kandaki kalsiyum oranını geçici olarak yükseltir. Bu da vücudun bu sorununu çözdüğüne inanmasına neden olur. Vücudundaki diğer minerallerin oranı da düşük olabilir. Hayvanlar üzerindeki araştırmalara göre tuzu bir çırpıda yiyip yutan deneklerin kalsiyum, demir ve potasyum oranlarının düşük olduğu gözlemlenmiş.

SENİN İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Her şeyi akışına bırakıyorsun. Hirsch, araştırmasında, tuzlu yiyecek sevenleri, kontrolü kaderin ellerine bırakmış olanlar olarak tarif ediyor. Yani bu tip insanların inancına göre kaderleri, kendi eylemleri ile değil tamamen dış etkenlerce belirleniyor. shutterstock_156083909

Canın çikolata çektiğinde;

VÜCUDUN İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Elinin çikolataya uzanmasının sebebi o tadın seni kendinden geçireceğini bilmen. Hirsch’e göre çikolatanın böyle bir etki yaratmasının sebebi, serotonin hormonunu harekete geçirmesi. Çikolata aynı zamanda tatlı bir antidepresan görevi de görüyor. Mutluluk hormonları dibe doğru düşüşe geçtiği zaman hızlıca bir kaldırma kuvvetine ihtiyaç duyar. Yani vücudun çikolatayla kendini iyi hissediyor.

SENİN İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Bu sorunun cevabı canının çektiği çikolatanın çeşidine göre değişiklik gösteriyor:

BİTTER ÇİKOLATA

Sen sosyal bir böceksin; parti insanısın ve takım çalışması gerektiği zaman aranan ofis çalışanlarından birisin.

SÜTLÜ ÇİKOLATA

Sessizsin ama gözlem gücün kuvvetli. Mükemmel bir öğleden sonra geçirmek istemen, şunları yapmayı planlaman demek: Yalnız başına koşuya çıkmak ya da iyi bir kitapla baş başa kalmak.

shutterstock_183316058  

Canın baharatlı yiyecekler çektiğinde;

VÜCUDUN İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Eğer serinleme ihtiyacı hissediyorsan, canın damağını yakacak bir şeyler çekebilir çünkü bu terlemene yardımcı olacaktır. Serinlemeye çalışma için acılı yemek yemek aslında mantığa ters gelebilir ancak hava sıcaklığı tavan yaparken Meksika yemeğinin neden tercih edildiğini de bu şekilde izah edebiliriz.

‘The Secret to Skinny’ kitabının ortak yazarı Dr. Tammy Lakatos Shames’e göre bazı araştırmalar insanlara baharatlı yiyeceklere yönelmelerini bile öneriyor çünkü acılı yiyecekler, yiyenlerde aniden yükselen kan basıncı, hızlanan kalp atışları ve seri nefes alıp verme gibi etkiler oluşturuyor.

SENİN İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Mükemmeliyetçi: Düzeni ve emir vermeyi seviyorsun; zaman kaybından nefret ediyorsun. Detaylar üzerinde ter dökmek senin işin... shutterstock_127322789  

Canın tatlı çektiğinde;

VÜCUDUN İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Aslında çikolata aşermeye benziyor... Tatlı yeme isteği ruh halini düzeltmeye çalıştığına işaret ediyor. Ya moralinin düzelmeye ihtiyacı vardır ya da enerjin düşüktür... Çünkü vücut şekerleme ve çikolata gibi yiyeceklerdeki şekeri diğer besin dekine oranla çok daha hızlı emer ve sana acilen yakıt sağlar.

SENİN İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Hirsch, şekere düşkün olanların vahşi yollara sapma eğilimleri olduğu görüşünde. Çok düşük bir pişman olma payıyla bu insanları hedonist olarak tanımlıyor. Aynı zamanda da göze batan kişi olmayı ve kendilerini özel hissetmeyi seviyorlar.

shutterstock_134322998  

Canın tuzlu ve tatlı şeyler çektiğinde;

VÜCUDUN İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Vücudunun tam anlamıyla çalışabilmesi için sodyuma ve glikoza ihtiyacı var. Dolayısıyla hücrelerinin işleyişi ağırlaştığı zaman sen de yorgunluk hissetmeye başlarsın ve işleyişi hızlandırmak için ister istemez Nutella’ya batırılmış çubuk kraker aramaya koyulursun.

SENİN İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Burnunun dikine gidip söz dinlemeyen birisin ve yalnızlığı seviyorsun. Ancak aynı zamanda çok da beceriklisin. Hirsch'in verilerine göre patates cipsini çikolata sosuna batırdığında ortaya mükemmel bir lezzet çıkacağını düşünen insanlar yaratıcıdır ancak genelde soğuk görünür.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html