Çanakkale'de Hayrete Düşüren Kalıntı

1 dakika okuma süresi

Çanakkale'de Hayrete Düşüren Kalıntı

Gelibolu Yarımadası'nda, 98 yıl boyunca bir ağacın gövdesine saplanmış halde kalan kasatura bulundu.

Anzak (Arıburnu) Savaş Alanı Üzerine Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda'nın Ortak Tarihsel ve Arkeolojik Araştırma Projesi çalışmaları kapsamında, Gelibolu Yarımadası'nda, 98 yıl boyunca bir ağacın gövdesine saplanmış halde kalan kasatura bulundu.

Projenin Başkanı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay, yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti ve Avustralya başbakanlarının 2005'te üzerinde anlaştığı, Yeni Zelanda başbakanının da sonradan görüş birliğine katıldığı şekliyle, ''Anzak (Arıburnu) Savaş Alanı Üzerine Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda'nın Ortak Tarihsel ve Arkeolojik Araştırması Projesi'' başlatıldığını hatırlattı. Atabay, projenin ana amacının, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'na ilişkin mevcut gelişme planları çerçevesinde, kilit alanların korunması için belirgin bir temel geliştirilmesi olduğunu dile getirdi.

Çalışmaların Lone Pine, Mehmet Çavuş, Cesarettepe ve Keskinsırt bölgelerinde yürütüldüğünü belirten Atabay, şunları kaydetti:

KASATURA BULUNDU 

"Araştırma yapılan bölgede, çok sayıda tünel, lağım hattı tespit edilmiştir. Buluntular fotoğraflanmış, GPS ile koordinatları belirlenmiştir. İngilizce ve Türkçe kayıtları tutulmuş ve buluntular Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisinin nezaretinde Çanakkale Deniz Müzesi'ne teslim edilmiştir. Bu yıl ayrıca Arıburnu bölgesinde askerlerin su ihtiyacının karşılanması amacıyla siperlerdeki su dağıtım sistemi hakkında önemli bulgular elde edilmiştir. 2012 yılında yapılan çalışmalar sırasında 98 yıl evvel kullanılan malzemeler arasında bir kasatura dikkat çekici olup, aradan geçen bunca yıla rağmen ağaç ve toprakta varlığını korumuştur.''

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı