Bütçenizdeki Sızıntıları Durduracak 5 Öneri

2 dakika okuma süresi

Bütçenizdeki Sızıntıları Durduracak 5 Öneri

Gereksiz harcamaya son diyoruz ve sizlere bütçenizdeki sızıntıları durduracak 5 öneri sunuyoruz! Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

Bazen sizin için çok küçük olduğunu düşündüğünüz yada önemsiz gördüğünüz şeyler toplandığında çok büyük katma değer sağlayabilir. Günlük hayatınızda önemsiz gördüğünüz bazı harcamalarınızı durdurmak ya da azaltmak zaman içinde dikkate değer bir tasarruf yapmanızı sağlayabilir.

İşte bu harcamaları azaltmanıza yardımcı olacak 5 öneri Daha İyi Yaşam'da!

1. Televizyonunuzu kapatın 

Kablo ya da uydu yayın abonelikleri yılda 900 – 1200 TL’ lık bir maliyet oluşturuyor. Eğer bu uydu yayını sağlayıcılarının sizlere sunduğu kanalların tümünü kullanmıyorsanız, üyelik paketinizin içeriğini düşürebilir ya da iptal edip sadece standart yayın kanallarını seyretmeyi tercih edebilirsiniz.

Eğer hala bu kanalların ve hizmetlerin tümünü almanız gerektiğine inanıyorsanız, hizmet sağlayıcı firmayı arayıp indirim ve promosyonlar hakkında bilgi isteyebilirsiniz. Sizin başka bir seçenek aradığınızı gören firma size geçici süreli de olsa bir indirim sağlayabilir ya da daha düşük maliyetli paketlere geçişinizi sağlayabilir.

2. Üyelik ve aboneliklerinizi gözden geçirin

Okumaya nadiren vakit bulabildiğiniz magazin abonelikleriniz var mı? Ya da yeni yılda büyük bir kararlılıkla haftada en az 5 gün gitmek üzere yaptırdığınız ama şimdi gitmemek için bin tane bahane bulduğunuz spor salonu üyeliğiniz? Bu üyelik ve abonelikler her yıl cüzdanınızdan binlerce liranın uçup gitmesine sebep olabilir. Aboneliklerinizi mantıklı bir şekilde gözden geçirin. Hangisini kullanıp, hangisini kullanmadığınızı belirleyin ve gereksiz olanlardan kurtulun.  

3. Banka işlem ücretlerinin farkında olun

EFT işlem ücreti, kredi kartlarınızın yıllık üyelik ücretleri, kredi kartı ekstrenizin mektup (kağıt)olarak gönderilmesi ücreti, taksitlendirdiğiniz alışverişler için bankanın sizden peşin tahsil ettiği faiz tutarı. Günlük, aylık ya da yıllık olarak bankaların size yansıttıkları işlem ücretlerinin farkında olun ve minimize etmeye çalışın. Aynı bankalar arasında para transferi yapıp EFT işlem ücreti ödememek, alışverişlerinizi taksitlendirirken uygulanacak faiz oranını dolayısıyla tahsil edilecek faiz tutarını hesaplamak ve buna göre harcamanızda taksitlendirme kararını vermek, birden fazla kredi kartınız varsa bunların sayısını azaltmak ve böylece bankanın sizden talep edeceği yıllık kredi kartı üyelik ücretinden tasarruf sağlamak, bankanın size yansıtacağı işlem ücretlerinden tasarruf sağlayabilmeniz açısından faydalı olacaktır.

4. Faturalarınız zamanında ödeyin

Bu öneri size zaten yaptığınız bir şey gibi gelebilir ama bir faturayı ödemeyi unutmak çok kolaydır ve fatura tutarı ile birlikte gecikme cezasını da ödemeniz gerekir. Eğer ödeme tarihlerini takip etme konusunda probleminiz varsa mutlaka banka hesabınızdan otomatik ödeme talimatı oluşturun. 

Böylelikle fatura ve diğer periyodik ödemeleriniz zamanında yapılır ve siz de gecikme cezası ödemek zorunda kalmazsınız. Üstelik otomatik ödeme talimatı yaptıran kişilere bankaların sağladığı dönemsel promosyonlardan da yararlanabilirsiniz.

5. Dışarıda yenen öğle ve akşam yemeklerini minimuma indirin

Dışarıda yenen yemek oldukça maliyetli olmaktadır. Aynı zamanda sürekli dışarıda yemek yemenin şişmanlattığı ve sağlığa zararlı olduğu da diyetisyenler tarafında belirtilmektedir. Yemeklerinizi evde yemeniz hem çok önemli tutarda tasarruf yapmanızı, hem de sağlıklı beslenmenizi sağlayacaktır. Bunlar gibi farkına vardığınız ufak değişiklikler sizin daha iyi yaşama doğru götürecektir.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html