Bunu Yapın Bin Saat Terapi Yerine Geçsin

2 dakika okuma süresi

Bunu Yapın Bin Saat Terapi Yerine Geçsin

Stres ve depresyondan arınmak için sadece gülün desek? Kahkaha terapileri ile tanışın...

Bir kahkahanın yüzlerce saat süren terapiye bedel olduğunu biliyor muydunuz? Günümüzde stres ve depresyona karşı en etkili yöntemlerden birisinin ”Kahkaha Terapisi” olduğu belirtiliyor.

Hindistan’da tıp eğitimi alan Madan Kataria ve terapi hocası eşi Maduri  Kataria tarafından 1995 yılında, planlanarak organize edilen ”Kahkaha Terapisi”, adını gülme, gevşeme ve nefes egzersizlerinin birleştirilmesinden alıyor. Terapi, kahkaha ile nefes tekniklerini birleştiren bir egzersizle kişinin  karın kaslarını kullanarak soluması ve diyaframın eğitilerek kahkaha atabilmesi  anlamına geliyor.
 
Yaşam Koçu Ayşegül Soylu Muslu, kahkaha terapisinin herkesin yapabileceği, hazırlık gerektirmeyen ve fazla vakit almayan bir çalışma olduğunu belirterek, kahkahalarla gülmenin insanın ömrünü uzattığını söyledi. Muslu sözlerine şöyle devam etti:
 
"Çocuklar günde ortalama 300 ile 400 kez, büyükler ise en fazla 15 kez  gülebiliyorlar. Basit bir kahkahanın vücudumuzda ve beynimizde gerçekleştirdiği  etki küçük bir mucize gibi."
 
 
Araştırmalarla sabitlenen durumun tüm dünyada kahkaha konusunda kurslar  açılmasına, eğitimler verilmesine ve kahkaha kulüpleri kurulmasına neden olduğunu ifade eden Muslu, Hindistan’da yaklaşık 400 kahkaha kulübü bulunduğunu söyledi. Muslu, yapılan araştırmalarda iyi bir kahkahanın, en sevilen müziği dinlemek kadar güçlü bir etkiye sahip olduğunu ortaya koyduğunun altını çizdi. Muslu kahkaha hakkında şunları dile getirdi:
 
"Gülünce yüz ifademiz değişir. Kol, bacak ve göğüs kaslarımız harekete  geçer. Gülmek bizleri aynı zamanda özgürleştirir. Aynı zamanda stres attırır,  sosyalleştirir, kalbi kuvvetlendirir, depresyonu ve panik atakları giderir.  İnsanları daha umutlu ve olumlu olmaya teşvik ederek çekingenliği yener."

Kahkaha terapisi nasıl yapılır?

Muslu, "Kahkaha Terapisi"nin genel olarak nefes egzersizleri, kahkaha  egzersizleri, meditasyon ve gevşeme şeklinde dört bölüm halinde yapıldığının söyleyerek, şöyle devam etti:
 
"Doğru nefes, daha fazla kahkaha ve daha fazla sağlık. Kahkahanın da eğitimi mi olurmuş demeyin. İçimizden kahkaha atmak gelmese bile doğru teknikleri  öğrenerek attığımız kahkaha beynimiz tarafından gerçeğinden ayırt edilemiyor ve  kişinin kahkahanın tüm faydalarından yararlanmasını sağlıyor. Ayrıca kahkaha  terapileri düzenli olarak yapılırsa gülmek bir alışkanlık haline geliyor ve bu  alışkanlık insan sağlığını olumlu etkiliyor."
 

Grup halinde gülmek daha etkili

Grup halinde gülerek ekip ruhunu canlandırdıklarını ifade eden Muslu,  kahkaha terapisinin insanlar arasındaki "biz" duygusunu geliştirip, grup  içindeki üretimi artırdığını söyledi. Kahkaha terapisini ofis arkadaşları ya da iletişim sorunu yaşanan aile bireyleriyle yapmanın çok faydalı sonuçlar verdiğini de vurgulayan Muslu, şu ifadeleri kullandı:
 
"Kahkaha terapisinin grupla yapılması daha etkin ve eğlenceli oluyor. Çünkü kahkaha 'egzersiz' olarak atılırken, arkadaşınızla göz göze gelmeniz ile  birlikte yapay kahkaha bir anda gerçek bir kahkaha dizisi halini alıyor. Bu durum  da kahkahanın tüm faydalarından yararlanmak anlamına geliyor. Grup halinde  kahkaha atarken oynanan masum oyunların kahkahaların yükselerek artmasını  sağlıyor. Bu noktadan hareket ederek kahkaha yogasını en az 4 ya da 5 kişilik  gruplara veriyoruz."

Şirket olarak terapilere katılıyorlar

Muslu, birçok şirket ve kuruluş üst düzey yöneticilerin ve elemanların stres  atmaları, üretken, kendine güvenli, iyi ilişkiler kuran ve mutlu kişiler olmalarını sağlamak amacıyla artık bu terapiyi uyguladığını belirtti.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html