Bunlara İnanamayacaksınız!

1 dakika okuma süresi

Bunlara İnanamayacaksınız!

İnsan hakkında ilginç ve bilinmeyen gerçekleri duymaya hazır mısınız? Eğer cevabınız evet ise Daha İyi Yaşam sizler için derledi!

İnsan hakkında ilginç ve bilinmeyen gerçekleri duymaya hazır mısınız?  Mesela siz dilinizi kimliğiniz olarak kullanabileceğinizi ya da kemik sayınızın bebeklerden ne kadar daha az olduğunu biliyor musunuz? İşte size dudak uçuklatacak bilgiler…

Dil izi

Parmak izine benzer şekilde, herkes tek ve benzersiz bir dil izine sahip.

Kemik sayısı

Yetişkinlerde bir bebekten daha az kemik bulunuyor. Doğduğumuzda 350 kemiğe sahip oluyoruz, ancak gelişim süreci boyunca kemikler eriyip birbiriyle kaynaşıyor ve yetişkin olduğumuzda sadece 206 kemiğimiz kalıyor.

Hapşırma hızı

Hapşırık havada saatte 161 km hızla gidebiliyor. Bu nedenle hapşırınca burnunuz ve ağzınızı kapatmalısınız.

Horlama sesi

60'lı yaşlarda, erkeklerin yüzde 60'ı ve kadınların yüzde 40'ı horluyor. Horlama ortalama 60 desibelken, horlama seviyesi bazı kişilerde 80 desibelin üzerine çıkabiliyor. 80 desibel seviyesindeki ses havalı matkabın çıkardığı ses kadar yüksektir. 85 desibelin üzerindeki sesler insan kulağına zarar verdiği saptanmıştır.

Tükürük miktarı

Tükürüğünüzün içinde yüzmek istemeyebilirsiniz, fakat biriktirseydiniz bunu yapabilirdiniz. Çünkü bir ömür boyunca insan 25 bin litre tükürük üretiyor. Bu miktar 2 yüzme havuzunu doldurmaya yeter.

Uzun bağırsaklar

İnce bağırsağın uzunluğu yetişkin bir insanın boyunun yaklaşık 4 katı uzunluğundadır. Eğer geriye doğru katlanmasaydı, 5-6 metrelik uzunluğu karın boşluğuna sığmazdı.

Bakteri

Bu cilt için gereklidir. İnsan vücudunda cildin her santimetre karesinde yaklaşık 32 milyon bakteri yaşıyor ve bunların büyük bir çoğunluğu zararsız.

Vücut kokusunun kaynağı

Koltuk altı gibi kokan ayakların kaynağı terdir. İnsanlar ayaklarından da terler. Bir çift ayak 500 bin ter bezine sahiptir ve günde yarım litre ter oluşturabilir.

Döküntü

Evde tüy dökme derdinden şikâyetçi olan sadece evcil hayvanınız değil. İnsanlar her saat yaklaşık 600 bin deri partikülü döküyor. Bu her yıl yaklaşık 680 gram tutuyor, bu nedenle ortalama bir insan 70 yaşına kadar yaklaşık 48 kg deri dökmüş oluyor.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı