Bu Yiyecekler Kanser Yapıyor

1 dakika okuma süresi

Bu Yiyecekler Kanser Yapıyor

Tatlı, fast-food ve gazlı içeceklerin bağırsak kanserine sebep olduğu ortaya çıktı!

İşte o araştırma ...
Tatlı, fast-food ve gazlı içeceklerin bağırsak kanserine sebep olduğu belirtildi. Kahve içmenin ise koruyucu etkisi olduğu ifade edildi.
 
Çikolata düşkünlüğü ve bisküvi ve kek gibi şekerli yiyecekleri çok fazla tüketmenin bağırsak kanseri riskini yükselttiği belirtildi.
 
Uzmanlar ilk kez yağlı ve şekerli aperatiflerle akciğer kanseri dışında diğer kanser türlerinde çok daha fazla can alan bağırsak tümörü arasında bir bağlantı kurdu. İngiltere'de yapılan araştırmada ayrıca kahve içmenin koruyucu etkisi olduğu ifade edildi.
Daha önce yapılan araştırmada jambon ve sosis gibi işlenmiş etlerin bağırsak kanseri riskini artırdığı belirtilmişti. Ama son yapılan çalışmada diğer çok popüler yiyeceklerin de en az bunlar kadar kanser riskini artırdığı kaydedildi.Edinburg ve Aberdeen üniversitelerinden uzmanların 2 binden fazla bağırsak aknseri erkek ve kadını incelemesi sonucu bu sonuca varıldı. Uzmanlar bu kişilerin hastalık teşhis edilmeden önce beslenme alışkanlıklarını irdeledi. Uzmanlar 3 bin kişilik, aynı bölgede yaşayan ve aynı yaş grubuna dahil 170 değişik yieyecekle beslenen grubu da inceledi. Tatlı, çikolata, bisküvi, kek, fındık ve cips gibi yüksek enerjili aperatifler tüketenlerde bağırsak kanseri gelişme olasılığının bunları çok az tüketenlere göre yüzde 18 daha fazla olduğu belirtildi. Uzmanlar bağırsak kanseri riskini artıran obezite ve hareketsizliği de dikkate aldı. Yüksek miktarda gazlı içecek tüketilmesinin ise riski yüzde 12 artırdığı ifade edildi. Dr Evropi Theodoratou'nun öncülük ettiği European Journal of Cancer Prevention dergisinde yayımlanan araştırmada beyaz balık ile hastalık arasında bir bağlantı olduğu da kaydedildi. Uzmanlar bulguların beklenmedik olduğunu ancak sözkonusu yiyeceklerin de sağlıksız olduğuna vurgu yaptı. Kahvenin ise koruyucu etkisi olduğu belirtildi. Uzmanlara göre kahve içenlerde bağırsak kanseri riski yüzde 8 daha az oluyor.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html