Bu Oyunlar Hafıza Geliştiriyor!

2 dakika okuma süresi

Bu Oyunlar Hafıza Geliştiriyor!

El-göz motor koordinasyon becerileri sağlayan tangram adlı oyun nasıl oynanıyor öğrenmek isterseniz;

Evde çocuğunuzla oynadığınız oyunların, çocuğunuzu eğlendirirken aynı zamanda hafızasını da geliştirmesini ister miydiniz? Erken yaş çocukları için evde oynanabilecekbasit oyunların faydalı olduğu belirtiliyor. Bilimsel çalışmalar; düğme ilikleme, el ve yüz yıkama gibi işlevlerin de el-göz koordinasyonuna olumlu etkisinin olduğunu gösteriyor.

Çocuğun görsel algısını ve zekasını geliştiren zeka oyunu: Tangram

Dünyada var olan en ileri eğitim metotlarında, öğrencilere, ana sınıfı çağından itibaren kademeli olarak görsel algılama ve görsel-motor koordinasyon eğitimi verilir. Geometrik parçaları bir araya getirerek farklı şekiller oluşturmaya yarayan tangram da, çocuğun görsel algısını geliştirirken, aynı zamanda el-göz motor koordinasyon becerileri de sağlar.

Evde ya da okulda uygulanabilecek olan tangram etkinliklerinde, öğrenci basitten kompleks şekillere doğru geçiş yapar. Çünkü basitten başlayan ve başaran öğrenci, motive olur ve öz güveni yükselir.

Öğrenciler oyun sayesinde geometri, görsel sanatlar ve teknoloji tasarımı gibi derslere de daha olumlu yaklaşırlar.

Ayrıca, tangram çocuğun sorgulama, anlamlandırma ve sorunlara çözüm bulma becerileri üzerinde de olumlu etkiler sağlar.

Küçük çocuklar için hangi oyunlar öneriliyor?

Nesneleri sınıflandırma oyunları

Çocuğunuzdan farklı renk ve şekillere sahip olan materyalleri, büyüklüklerine ve şekillerine göre kümeler haline getirmesini isteyin.

Nesneleri ayırt etme oyunları

Çocuğunuza resimler gösterip resimler arasındaki farkları bulmasını isteyebilirsiniz. İkinci bir uygulama olarak, çocuğunuzdan farklı renk ve desenlere sahip geometrik şekilleri betimlemesini isteyebilirsiniz.Hafıza oyunları

Bu faaliyetlerde yan yana konulan farklı renk, desen veya biçimlere sahip olan nesnelerin yerleri değiştirilerek, daha önce nerede olduğu çocuğa sorulabilir.

İkinci bir uygulamada ise, yan yana duran nesnelerden bir tanesini seçip çocuğunuza gösterin ve saklayın. Daha sonra sakladığınız şeklin neye benzediğini ve karakteristik özelliklerini çocuğunuza sorun.

Editörün Seçimi: Kadınlar Kulübü TV - Anne Ve Çocuk

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html