Bu Haber Baş Ağrısına Birebir!

1 dakika okuma süresi

Bu Haber Baş Ağrısına Birebir!

Ağrının her türlüsü insana hayatı dar ediyor. Ancak bu haber baş ağrısına birebir! Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

  

Baş ağrısının 300 den fazla nedeni vardır.İlaç içerek sadece altta yatan sebebi ilerletmiş oluruz.

Prof. Dr. Gülşen öneml, açıklamalarda bulundu; "Genellikle baş, yüz ve çene rahatsızlıklarında doğru tanı koyma olasılığı azdır. Özellikle miyofasyal (kas kaynaklı) ağrılara doğru tanıda bulunulmadığını sık görüyoruz. Bunun sebebi,yüz ve çene ağrılı kişileri gören farklı branşlardaki hekimlerin çoğu miyofasyal ağrılar konusunda yeterli eğitim almamışlardır. Yeterince hasta görmek ve deneyim çok önemlidir.”GENELLİKLE PSİKOLOJİK DENİR

Fizyorem Fizik Tedavi Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Gülşen Sevinçler, “Baş, yüz ve çene ağrılarına sebep olabilecek kas gruplarını değerlendirmek çok önemlidir. Özellikle boyun ve sırt bölgesindeki kas kaynaklı ağrılar baş, kulak, çene-yüz ağrıları, çene ekleminden ses gelmesi, kulak çınlaması, ağız açmada kısıtlılık, ağrı veya kaymalara sebep olabilir.

Baş ağrısından yakınan kişilerde doğru teşhis konup uygun tedavi uygulanamadığında ağrı kronikleşir, çözümlenemeyen baş ağrıları için de psikolojik denir. Oysa yapılan çalışmalar sonucunda tipik bir psikolojik baş ağrısı tanımlanmadı. Baş ağrısı ile vazomotor fonksiyonlar, boyun omurgası arasında psikosomatik bağlantılar vardır” bilgilerini veriyor.

Gülşen şu önemli noktaları aktardı: “Baş ağrılarının 300 yüzden fazla sebebi vardır. Ancak şiddetli baş ağrılarında hemen hemen herkesin aklına ilk gelen hastalık migrendir.

Migren hastalarının yarıya yakınında baş ağrısına görme bozuklukları, yüzde uyuşma, konuşma zorlukları gibi belirtiler de eşlik eder. Bazen migren atağından önce duygusal değişiklikler, depresif ruh hali, susama hissi, sık idrara çıkma, esneme gibi belirtiler izlenir. Baş ağrısı sonlandıktan sonra da ışığa ve sese hassasiyet, yorgunluk, dikkat kaybı gibi şikâyetler devam edebilir.

Editörün Seçimi : Kadınlar Kulübü TV - Sağlıklı Yaşam

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html