BTK'dan Akıllı Telefon Sahiplerine Çok Önemli Uyarılar

2 dakika okuma süresi

BTK'dan Akıllı Telefon Sahiplerine Çok Önemli Uyarılar

BTK akıllı telefon sahiplerini uyardı! Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), akıllı telefonların fabrika ayarları ile işletim sistemi ayarlarının değiştirilmesi gibi işlemlerin, akıllı telefonu siber saldırılara karşı daha duyarlı yaparken, işletmeci ve akıllı telefonun sunduğu güvenlik özelliklerini zayıflattığını bildirdi.

BTK'nın internet sitesinde yayımlanan “Tüketiciler için akıllı telefon güvenlik ipucları” duyurusunda, dünyada yaşanan teknolojik gelişmelere paralel olarak Türkiye'de akıllı telefon kullanımında ciddi oranda artışların olduğu anımsatıldı. Duyuruda, 2009 yılında 7.1 milyon olan 3G abone sayısı, 2012 yılı 4. çeyrek verilerine göre 41.8 milyondan fazla kişiye ulaştığı ifade edilerek, teknolojinin insan hayatına önemli avantajlar sağlamakla beraber, getirdiği risklere karşı da bilinçli tüketici olarak tedbir almak gerektiği vurgulandı. Mobil güvenlik tehditlerine karşı vatandaşların bilinçlendirilmesinin BTK'nın en önemli görevleri arasında yer aldığına dikkat çekilen duyuruda, mobil güvenlik ipuclarının, mobil güvenlik tehditlerine maruz kalma olasılığını azaltmada yardımcı olabileceği belirtildi.

İŞTE TELEFONU KURTARAN O ÖNLEMLER

Güvenlik ayarlarını değiştirmeyin:

  • Telefonun kaybolması veya çalınması durumlarında, telefonun izinsiz kullanımını önlemek için telefonda PIN ayarlanması ve şifrelenmesi gerekiyor.
  • Telefonun fabrika ayarlarının ve işletim sisteminin ayarlarının değiştirilmesi (jailbreak, rooting) gibi işlemlerin, akıllı telefonu siber saldırılara karşı daha duyarlı yaparken, işletmeci ve akıllı telefonun sunduğu güvenlik özelliklerini zayıflatıyor.

Veri güvenliğini sağlayın:

Rehber öğeleri, belgeler ve fotoğraflar gibi telefonda saklanan verileri yedekleyin. Bu verileri kişisel bilgisayarlarda, harici depolama aygıtlarında veya bulut ortamında saklayın. Böylelikle kayıp, çalıntı durumlarında rahatlıkla telefondaki verileri geri yükleme mümkün olacak.

Güvenilir kaynaklardan gelen uygulamaları yükleyin:

Bir uygulamayı indirmeden önce uygulamanın yasal ve güvenilir olduğundan emin olmak için araştırma yapın. Akıllı telefonlara indirilecek uygulamaların, işletim sisteminin resmi uygulama ortamından edinin. Uygulamanın yasal olduğundan emin olmak için, yorumlara göz atın.

Uzaktan erişimle silmeyi etkinleştirin:

Akıllı telefonlarda, uygulama olarak edinilebilecek veya varsayılan olarak yaygın kullanılan önemli bir güvenlik özelliği telefonun GPS'i kapalı olsa bile telefonunda depolanan tüm verilere uzaktan erişebilmeye ve söz konusu verileri silebilmeye imkan sağlıyor. Telefon kaybedildiğinde, telefon sessiz olsa bile bazı uygulamaların yüksek sesli bir alarmı aktif edebileceği ve bu uygulamaların aynı zamanda telefon kaybedildiğinde daha kolay bulunmasına yardımcı oluyor.

Yazılım güncellemelerini yapın:

Otomatik güncellemeleri etkinleştirerek, telefonun işletim sisteminin güncel tutması veya servis sağlayıcıdan, işletim sistemi sağlayıcısından, cihaz üreticisinden ve uygulama sağlayıcısından gelen güncellemelerin kabul edilmesi gerekiyor. İşletim sistemini güncel tutarak, siber tehditlere maruz kalma riskinin azaltılabilir. Halka açık bir Wi-Fi ağı telefonun siber suçluların kolay hedefi. Özellikle kişisel veya hassas bilgilere erişirken, söz konusu riske maruz kalma ihtimalini azaltmak için halka açık ağ kullanımının kısıtlanması ve onun yerine güvenilebilecek bir operatöre ait güvenli Wi-Fi veya kablosuz mobil bağlantı kullanması gerektiği uyarısında bulunuldu.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı