Boy Kısalması Neyin Belirtisi?

2 dakika okuma süresi

Boy Kısalması Neyin Belirtisi?

Aman dikkat! Kemik erimesi olabilir!

Büyüme ve ergenlik döneminde hızla uzayan boyumuz, 35 yaşını geçtikten sonra yavaş yavaş kısalmaya başlar. Çünkü kemik dokusu 35 yaşından sonra zayıflamaya başlar. Bu durumun altında yatan sebep kemik erimesi olabilir!

Kadınlarda kemik erimesi erkeklere oranla 5 kat daha fazla yaşanır. Bunun en önemli nedeni ise menopozla birlikte düşen östrojen seviyesi. Kemik erimesine bağlı kırıklar ve buna bağlı şikayetler oluşuncaya kadar herhangi bir belirti vermeyebilir. Bazen hafif darbeyle veya darbe öyküsü olmadan kalça kemiklerinde, omurgada ve el bileğinde kırıklar oluşabilir. Kırıkta ciddi ağrılara da neden olur. Kemik erimesinin yaşanması kemiklerin çok daha kolay kırılmasına ve dolayısıyla da boy kısalmasına ve kamburluğa neden olur.

Kemik erimesi tanısı

Kemik yoğunluğu ölçümü tanıda belirleyici Tıbbi özgeçmiş ve soy geçmiş (ailede kırık öyküsü), fizik muayene, biyokimya ve kan sayımı ile DXA ölçümü ile osteoporoz tanısı konulabilir. Kemik mineral yoğunluğunun (KMY) ölçümünde kullanılan DXA tanıyla birlikte, kırık riskini belirlemede ilaç tedavisini düzenlemede ve tedavinin takip edilmesinde önemlidir. DXA raporlarında belirtilen T ve Z skoru değerlerine göre tedavi kararı verilmektedir.

65 yaşından itibaren ölçüm yaptırılmalı

65 yaş üstü kadınlar ile 70 yaş üstü erkeklerin yılda bir kez kemik yoğunluğu ölçümü yaptırması önerilmektedir. Ancak bazı risk faktörleri varsa DXA ölçümü daha önce uygulanmaktadır.

Omurga kırığınız olup olmadığını nasıl anlarsınız?

50 yaş üzerinde herkesin boy çizelgesi olması gerekir. Omurganızdaki kırık oranını anlamanız için basitçe aşağıdaki çizelgeyi doldurabilirsiniz:

Boy çizelgesi

 • Genç erişkin (18 yaş) _______ boydaydım
 • Erişkin yaşta (30-40 yaş arası) _______ boydaydım
 • Şu an (50 yaş üstü) ________ boydayım

Boy uzunluğu kaybınız ileri yaşla erişkin yaş arasında 2 santim ya da daha fazla, ileri yaşla genç yaştaki boy farkınız 6 santim ya da daha fazlaysa omurda kırık ihtimaliniz mevcut.

Kemik erimesine yol açan faktörler!

- Sigara ve aşırı alkol tüketimi

-Kırık varlığı

-En az 3 ay süreli kortizon tedavisi alımı

-Düşük kilo ağırlığı ya da kısa zamanda aşırı kilo kaybı

-Osteoporoza neden olacak ilaç kullanım öyküsü

-Hormonal nedenler (tiroid bezinin fazla çalıştığı durumlar, Cushing hastalığı, hiperparatiroidizm, diyabet, vit d ve kalsiyum alım yetersizliği ve vs)

-Bağırsaklarda emilim sorunları (çölyak, iltihaplı barsak hastalıkları)

-Cerrahi işlemler

-Karaciğer hastalığı

-Bağ dokusu hastalığı

-Kemik iliğinin kötü huylu hastalıkları

Kemik erimesinin önüne nasıl geçilir?

Kemik erimesini ancak gençken alınan önlemlerle engellemek mümkün! Sağlıklı kemik yapısı için, kalsiyum ve vitamin D içeriği zengin yiyeceklerin tüketilmesi öneriliyor. Özellikle süt, yoğurt, peynir, dondurma, fasulye, badem, yeşil yapraklı sebzeler, balık yağı, brokoli, yumurta ve balık gibi yiyecekler düzenli olarak tüketilmelidir.

Daha sağlıklı bir ileri yaş dönemi için bu önlemleri gözardı etmeyin...

(Kaynak: www.acibadem.com.tr)

Editörün Seçimi: Kadınlar Kulübü TV - Sağlık

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html