Boşanma Çocuğa Nasıl Söylenmeli?

2 dakika okuma süresi

Boşanma Çocuğa Nasıl Söylenmeli?

Boşanma çocuğu nasıl etkiler, boşanma kararı çocuğa nasıl açıklanmalı?

Boşanma süreci ve sonrasında anne ve babaların nelere dikkat etmeleri hususlarında merak edilenleri  Sentez Psikolojik Danışma Merkezi'nden Aile ve Evlilik Terapisti Güldane Işık Kavgacı Kadınlar Kulübü TV'ye  anlattı.

Boşanma ayrılan ebeveynler için olduğu kadar çocuklar için de acı verici karmaşık bir süreçtir. Çocuklar boşanmaya yaşlarına, duygusal gelişim düzeylerine, mizacına boşanmaya anne- babanın verdiği tepkilere göre tepki verirler. Boşanma sonrası ve boşanma sürecinde çocuk ilk önce şok, şaşkınlık, kaos ardından sorgulama ve isyan, belirsizlik, çaresizlik en çokta terkedilme duyguları yaşar. Boşanma çocuğun gelişmekte olan bağlanma hissini zedeleyebilir ve ileride sıkıntılı ilişkiler yaşayarak boşanma riskini tetikleyebilir.

Huzursuz, mutsuz, sağlıksız bir aile ortamında yetişmenin zararları boşanmanın  zararlarından daha fazla olacaktır. Boşanma sürecini çocuğun en iyi şekilde atlatıp uyum sağlayabilmesi için boşanmanın çocuğa nasıl açıklanacağı, kimin açıklayacağı, nelerin açıklanacağı, ne zaman açıklanacağı önemli evrelerdir. Boşanmayı çocuğa anne-baba birlikte açıklamalı, münkünse kendi güvenli evlerinde boşanmaya net karar verdikten sonra açıklamalılar.

Ne çocuğu endişelendirecek kadar aylar öncesinden ne de çocuğun hazırlanmasını engelleyecek kadar çok geç olmalıdır. Boşanma çocuğa açıklanırken ebeveynler bunu yetişkinleri ilgilendiren bir durum olduğunu, kendisiyle hiçbir ilgisi olmadığını, boşanmaya karar vermeden önce olası bütün alternatifleri denediklerini, kendisinin her zaman ki gibi sevileceğini, ihtiyaçlarının karşılanacağını mutlaka açıklamalıdırlar.

Evden kimin gideceği, çocuğun hangi evde kalacağı, giden ebeveynin hangi sıklıkla çocuğu göreceği ,kiminle yaşayacağı , çocuğun hayatında okul, akrabalar gibi değişip ve değişmeyecek şeyleri çocuğun anlayabileceği bir dille basit anlaşılır cümlelerle yaşına uygun bir şekilde açıklamalıdırlar.

Boşanma çocuk için olduğu kadar ebeveynler için de acı verici bir süreç olduğundan ebeveynler için yanlış üstüne yanlış üstüne yanlış yapma tuzağını kendi içinde barındırır. Bu tuzaklardan bir tanesi ayrılan eşler çocuğu da kaybetme korkusu yaşadıklarından çocuğun her dediğini yapma eğilimine girerler. Bu doğru değildir bu çocuklara da diğer çocuklar gibi davranılmalıdır ve makul sınırlar mutlaka çizilmelidir.

Çocuklar neden boşandıkları sorduklarında?

Çocuk niçin boşandıklarını soracaktır. Çocuk bunu sorduğunda hemen karşı tarafı suçlama eğiliminde olunmamalıdır. Ayrılan eşler kendisinin eski eşlerine duygularıyla çocuğun duygularından ayırmalıdır. Eski eşe yönelik halledilmemiş problemler mümkünse bir evlilik terapisti rehberliğinde halledilmeli çocuk dert ortağı edilmemeli.

Ayrılan eşler söz ve mimikleriyle çocuğu taraf tutmaya zorlamamalıdırlar. Çocuk kimin tarafını tutarsa tutsun bu çocuğa kendini kötü hissettirir. Ayrılan eşler o kaos döneminde ne yazık ki çaresiz açıklamalar yapmak zorunda kalırlar ve bu açıklamalarını bir daha geri alamazlar. Bu nedenle hayatın uzun olduğunu eski eşleriyle doğum günü, yaş günü, evlenme töreni gibi şeylere katılmak zorunda olduklarını mutlaka bilmelidirler.

Boşanmada karı-koca rolleri biter. Ancak ebeveynlik rolleri devam eder. Boşanmakla çocuğun ebeveynine olan duygusal bağı bitmez. Ebeveynlik rolleri karı-koca arasında birbirine tamamlayıcıdır ancak ebeveynler birbirinin yerini alamazlar. Ebeveynler birbirinden boşanabilir ama çocuk ebeveynlerinden boşanamaz.

Boşanma ve Çocuk Sorunları

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html