Bitlis Eğitim Ayıbını Çözmek için And İçti

2 dakika okuma süresi

Bitlis Eğitim Ayıbını Çözmek için And İçti

Bitlis'de kızların büyük bir kısmı okutulmuyor. Bitlis Valisi Yurdakul, düzenlediği seminerde velilere çağrıda bulundu. Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

Haydi Kızlar Okula kampanyasıyla binlerce kız çocuğu eğitime kazandırılıyor. Bitlis'de kızların büyük bir kısmı okutulmuyor. Bitlis Valisi Yurdakul, seminerde velilere şu sözlerle çağrıda bulundu: Biz bir ayıpla karşı karşıyayız. Bu tablo çok yüz kızartıcı ve iç karartıcı bir tablodur. 81 il içinde 79'ncu olmuşuz. Kendi çocuklarımızdan, kızlarımızdan başlayarak hedefimizi yüzde yüze çıkarıncaya kadar kız çocuklarının okullaşması için çalışacağız."

valı

Bitlis Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan "Kız Çocuklarının Okullaşması" projesi kapsamında düzenlenen eğitim seminerinde konuşan Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, kızların okula gönderilmemesinin bölgenin bir sorunu olduğunu söyledi. Bitlis Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen seminere Vali Veysel Yurdakul, Milli Eğitim Müdürü Emin Korkmaz, öğretmenler ve veliler katıldı. Seminerin açılış konuşmasını yapan Vali Veysel Yurdakul, projenin çok büyük bir önem taşıdığını söyledi.

Bütün kız çocuklarının büyük bir titizlikle takip edilerek projeye dahil edileceğini belirten Vali Yurdakul şu çarpıcı sözleri sarf etti:

FİNANSMANA MUHTAÇ

"Biz bir ayıpla karşı karşıyayız. Bizim dinimiz kadın erkek herkesin üzerine ilmi okumayı farz eden bir dindir. Ne acıdır ki, 7 iklim 4 köşede 20 milyon metrekare alanda 250 milyon tebaya, ilim vadisi gibi ilmi kılcal damarlara kadar iletilmiş, bir imparatorluğun torunları olarak Avrupa Birliğinin bu konuda yardımına, finansına ve fonuna muhtaç hale gelmişiz. Bu öncelikle benim ayıbım. Sonra milli eğitim müdürünün ayıbı sonra da bu salonda bulunan herkesin ayıbıdır. Bu ayıbı hep beraber kaldıracağız. Çünkü biz öyle bir dinin, öyle bir geleneğin mensubuyuz ki, kız çocuğuna, anneye, bacıya ayaklarının altına cenneti sermişiz. Bu peygamber efendimizin bir hadisidir. Bir başka hadiste ise sizin en hayırlınız eşine en fazla iyilik yapan, en fazla hayırlı davranandır. Türkiye'deki okullaşma tablosuna bakıyorum. Bu tablo çok yüz kızartıcı ve iç karartıcı bir tablodur. 81 il içinde 79'ncu olmuşuz. Bu şehir ve ülke hudutları içerisinde hiçbir gerekçe kız çocuğunun okula gitmesine engel olamaz. Bizler kendi çocuklarımızdan, kardeşlerimizden, kızlarımızdan başlayarak hedefimizi yüzde yüze çıkarıncaya kadar kız çocuklarının okullaşması için çalışacağız" dedi.

Konuşmanın ardından Proje Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Suvat Parin yapılan çalışmalarla ilgili bir sunum yaptı. 5 gün sürecek seminer sonucunda Bitlis'in okullaşma oranı ortaya çıkarılıp izlenecek yol haritası belirlenecek.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı