Birkaç Damla Gözyaşına Bazen İzin Verin

2 dakika okuma süresi

Birkaç Damla Gözyaşına Bazen İzin Verin

‘’Ağlamak kadının tesellisi, erkeğinse rezilliğidir.’’ (Bonaparte)

Bu kez hiç katılmadığım ama genel inancın bu yönde olduğunu bildiğim bir sözü paylaşıyorum sizlerle. Stres karşısında ağlamak kadar doğal bir davranışın kadın ve erkekler arasında ne kadar farklı olduğunu ortaya koyuyor. Sadece kadın ve erkek olmak dahi strese verdiğimiz tepkilerin farklı olmasına sebep oluyor. Çünkü toplumun kadınlara ve erkeklere biçtiği rollerde, zorluklar karşısında takınılması gereken tavırlar da belirlenmiş.

Yapılan araştırmalar strese verdiğimiz tepkilerin çocuklukta daha belirgin olarak ortaya çıktığını gösteriyor. Erkek çocuklar stres karşısında saldırganlık davranışları sergilerken, kız çocuklarında daha çok kaygı ve çökkünlük gözleniyor. Çünkü yetiştirilirken erkeklerin zorluklar karşısında oturup ağlamaları hoş karşılanmaz, üzerine gitmesi için cesaretlendirilir. Kız çocuklarının ise ağlamaları doğal bulunur, teselli edilir ve sorunu ile ilgili ona yardım edilir. Bu yetiştirme biçimi çocukların yetişkinlikte de şekil değiştirmiş de olsa, temelde aynı tepkiler vermesine sebep oluyor. Kadınlar daha bağımlı olmaya itilmiş oluyor, erkekler ise güçlü durmaya mecbur bırakılıyor. Bu durum ise başlı başına stres kaynağı haline geliyor.

Neyse ki çağın değişen şartları ile birlikte kadınlarımız daha güçlü. Fakat erkeklerin hala kendilerine karşı acımasız olduğunu düşünüyorum. Çünkü stresle başa çıkamamanın son noktası olan intihar oranları erkeklerde daha fazla. Bunun sebebi ile ilgili yapılan araştırmalar kadınların zorluklar karşısında erkeklere göre daha fazla sosyal destek bulduğunu, arkadaşları ile sıkıntılarını paylaşarak kendini açma gibi stresle başa çıkma yollarını daha fazla kullandıklarını gösteriyor. Büyük stres yaratacak olaylarla karşılaşmak kaçınılmaz. Kadın olarak zorluklarımızla tek başımıza başa çıkmayı öğrenmek, kendimize duyduğumuz saygıyı arttıracak ve daha güçlü, daha olgun bireyler olmamızı sağlayacaktır. Erkek olarak ise kendimizi açmayı öğrenmeli, sorumluluklarımızın altında ezilmemeli ve kendimize karşı daha anlayışlı olmalıyız. Öyleyse daha iyi bir yaşam için verdiğimiz tepkilerimizin temellerini farkında olmalı daha güçlü bireyler olma yolunda stresle başa çıkma yöntemlerini öğrenmeli, uygulamalıyız.

Unutmayın, sıkıntılarınızı başkalarıyla paylaşmak, hatta bazen birkaç damla gözyaşına izin vermek güçsüzlük değildir, koruyucudur.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı