Birini Unutmanın 10 Yöntemi

3 dakika okuma süresi

Birini Unutmanın 10 Yöntemi

Psychology Today dergisinin yazısına göre birini aklınızdan çıkartmak için yapmanız gereken 10 adım var. Daha İyi Yaşam, sizler için derledi.

Söylediğiniz o lafı günlerdir düşünüyorsunuz ya da sizi kıran o kişiyi saatlerce düşünüyor ve de üzülüyorsunuz. Aklınıza takılan kişiyi ya da olayı unutması elbette zor biliyoruz ancak Daha İyi Yaşam olarak dünyanın en önemli psikoloji dergilerinden biri olan Psychology Today’in kişileri aklınızdan çıkartmak için yapmanız gereken 10 yol yazısını derledik. Keyifli okumalar.

Birini Unutmak İçin 10 Yöntem

Bekleyin

Kendinizi haklı çıkarmak istediğimiz zamanlarda bir sonraki hareketimizin veya bir sonraki cümlemizin ne olacağını kafamızda kurup dururuz. Bunu düşünmek yerine Budist psikolog Aylvia Boorstein’in “bekleyip görme” metodunu uygulamanız kendinizi daha mutlu hissetmenize yol açacaktır.

Suçlamalara Son Verin

Kendinizi ya da bir başkasını geçmişe dair bir olaydan dolayı suçlamanın kimseye bir faydası olmayacaktır. Bu tip sert tartışmalar yanlış anlaşılmaları, anlaşamamazlıkları ve birbirini doğuran olayları sonuç olarak ortaya koyar. Bu sebeple sonucundan hiç kimse tam anlamıyla sorumlu olamaz.

Öfke

Meditasyon eğitmeni Norman Fischer’a göre başımıza gelen her kötü olayı sebebi kişinin kendi öfkesidir. Öfke mantıklı ve doğru karar verememenizi sağlar. Bu sebeple sorunlarınızı çözmeye başlamadan önce kendi öfke kontrolünüzü minimum seviyeye indirmeniz gerekiyor. Bunun yolu ise meditasyon, yürüyüş ve vakit öldürmekten geçiyor.

Varsayımlara Elveda

Sizin başkaları hakkında yaptığınız varsayımlar ne kadar doğru olabilir? Peki başkalarının sizin hakkınızda yaptığı varsayımlar? Varsayımları bir kenara bırakmanızın vakti geldi de geçiyor değil mi?

Düşüncelerin Gerçekliği

Psychology Today’e göre endişe, korku, pişmanlık, öfke gibi hisler yaşadığımızda tecrübe ettiğimiz duygular ve fiziksel durum gerçektir ama doğruları yansıtmıyor olabilir.

Düşündüğünüz her idea doğru olmak zorunda değil çünkü onlar yalnızca düşüncedir ve bütün düşünceleriniz sizin kendi bedeniniz ile var olmuştur.

Ders Çıkarın!

Olgunlaşmanın en temel maddesi de geçmişte yaşadığınız olaylardan ders çıkarıp uygulamaya koyulmanız. Öfke ile karşılık verdiğiniz her durumda ve olayda zarar görecek olan yine sizsiniz. Hislerinizi ve düşüncelerinizi bir bütün haline getirerek ders çıkarmaya çalışın.

Affetmek Erdemdir

Affetmenin yalnızca karşınızdaki kişiyi ilgilendiren bir olay olmadığını kavrayın. Affetmek bizzat kendiniz ile alakalı bir durum. Geçmişteki acılarınızdan kurtulmak ve dilediğiniz özgürlüğe kavuşmanız için affetmek büyük bir erdem göstergesidir. 

90 Saniye

“90 saniyeden sonra duygular sahildeki dalgalar gibi yükselip yavaşça bitecektir.” diyen Nöropsikiyatrist Dan Siegel’in bu sözünü öfkelendiğiniz her anda hatırlayın. Sizi üzen, sizi öfkelendiren her olaydan sonra 90 saniye kadar bekleyin. Bu sizi dinginleştirecektir.

Masmavi Bir Deniz

Rahatlamak için kendinizi derin ve mavi bir okyanusun dibinde olduğunuzu ve her canlının yüzebildiğini hayal edin. Bu derinlik sizi uzun bir süre sakinleştirecektir.

Işık Topu

Wanda Lasseter-Lundy kendinizi rahatlatmanız ve aklınızdan çıkmayan o kişiyi unutmak için şu etkili yöntemi yapmanızı öneriyor: “Kırıldığınız ya da unutmak istediğiniz o kişiye beyaz bir ışık topu gönderdiğinizi düşünün, onu bu ışık topunun içine yerleştirin ve onu ışıkla çevreleyin, öfkeniz geçene kadar onu ışık topu içinde bekletin.”

Editörün Seçimi: Günde 30 Dakika Yürümeye Ne Dersiniz?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html