Bir Başarı Öyküsü: Rüzgarı Hasat Eden Çocuk

1 dakika okuma süresi

Bir Başarı Öyküsü: Rüzgarı Hasat Eden Çocuk

Elektriği olmayan köyünde eski bisiklet parçalarından rüzgar gülü yaparak elektrik üretti... Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

moving-windmills-the-william-kamkwamba-story1

William Kamkwamba ondört yaşındayken Malawi'deki köyü için önemli bir icat yaptı. William'ın köyünde elektrik yoktu. O da kütaphaneye gidip rüzgar tribünlerini incelemeye başladı. Sonunda kolları sıvadı ve köyü için küçük bir rüzgar gülü yaptı. Heyecanla bu icadının çalışıp çalışmadığın kontrol etti. Sonuç mutluluk vericiydi.

kitap4

William sayesinde köyü elektriğe kavuştu. O dönemi şöyle anlatıyor: "Ailem bana pek inanmadı. Ama arkadaşlarım inandı. O zaman rüzgar gülünün resmini kitapta ilk kez gördüğümde kendi kendime şöyle dedim. Bunu yapan da bir insan ben de bir insanım. Niye yapamayayım ki... O dönemlerde zaten radyo gibi aletleri tamir edebiliyordum. O yüzden elektrikli aletlerin nasıl çalıştığı hakkında bir fikrim vardı. Rüzgar gülünü yaparken en çok gerekli olan aletleri bulmakta zorlandım. Bu yüzden eski bisiklet parçalarını, su borularını kullandım. Bir de yaptığım her şeyi kulenin tepesinde yapmam gerekiyordu. O yüzden kuzenim ve arkadaşlarım bana yardımcı oldu. Bir başka zorluk ise köyümdeki insanların bana inanmaması oldu. Bana hep gülüyorlardı. Çıldırdığımı düşünmüşlerdi."

william-kamkwamba
William'ın bu başarısı kulaktan kulağa yayıldı ve ondört yaşındaki delikanlı kısa sürede dünyanın en önemli toplantılarında söz aldı. Dünya Ekonomik Forumu'ndaki konuşması bunlardan sadece biri..

WilliamKamkwamba460

William şu anda 24 yaşında, yaşadıkları ile ilgili bir de kitap yazıldı.

Moving Windmills - The William Kamkwamba Story 1

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı