Beslenmede Doğru Bilinen 10 Yanlış

3 dakika okuma süresi

Beslenmede Doğru Bilinen 10 Yanlış

Doğru sandığınız yanlış pişirme biçimlerini öğrenmek isterseniz;

Tükettiğimiz çoğu yiyecek artık pakette dahi olsa sağlıklı beslenmek için farklı önerileri denemekten yılmıyorsunuz. Sağlığınıza dikkat ediyor, spor yapıyor, doğru besleniyorsunuz. Ancak sağlıklı beslenmek için faydalı besinleri araştırmak ve o besinleri düzenli olarak tüketmek yeterli olmuyor. Hiç bazı besinleri yanlış tükettiğinizi ya da pişirdiğinizi hiç düşündünüz mü?

Besinleri doğru tüketmezseniz hiçbir besinin işe yaramadığının altını çiziyoruz! Çoğunlukla yapılan ancak pek bilinmeyen besinleri yanlış tüketme biçimlerini hep birlikte öğrenmeye ne dersiniz?

İşte besinleri doğru tüketmenin yolları!

Çay

“Adam bana çay verdi. Çay veren adam hiç kötü olur mu?” sorusuna yanında süt var mıydı sorusuyla cevap veriyoruz! = ) Uzmanlar, kimileri çok sevse de çayla sütün kesinlikle birbirine katılmaması gerektiğini söylüyor. Sütün içerisinde proteinler, çayın verdiği mineralleri etkisiz hale getirebilir. Keyifle yudumladığınız çayın faydalı olması için, İngiliz çaylarına kanmıyoruz!

Çilek

Çilek, içeriğindeki C vitamini ve antioakdisanlarla sağlığınız için birebir. Ancak uzmanlar, çileği bıçak değdirmeden tüketilmesini öneriyor. Çilekte bol miktarda bulunan C vitamininin, ışığa ve oksijene duyarlı olmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Havuç

Havuçta da durum aynı. Uzmanlar, havuçlarda bulunan besleyici besleyici vitaminlerden faydalanmak için havuçların bütün olarak pişirilmesini öneriyor. Yapılan bir araştırmaya göre, havuçlar ufak ufak doğrandığında içerdiği besin maddeleri yok oluyor.

Sarımsak

Kansere iyi geldiği bilinen  sarımsak da ise durum tam tersi. Sarımsakta bol miktarda bulunan allicin adlı enzim, oksijeni ve ışığı seviyor. Uzmanlar, allicinin ancak sarımsağı doğradıktan ya da ezdikten sonra 10 dakika dinlendirildiği taktirde,aktif olduğunu vurguluyor.

Domates

En çok tüketilen ve çok sevilen sebzelerin başında gelen domatesten yararlanmak için domatesi pişirmeli ya da ısıtmalısınız. Böylece domatesin içerisindeki likopen adlı enzimden yararlanabileceksiniz.

Brokoli

Sıra geldi seveni de sevmeyeni de çok olan brokoliye. Brokoli eğer kızartılırsa ya da haşlanırsa bir işe yaramıyor. Brokolinin içerisindeki maddelerden faydalanmanın en doğru ve güvenilir yolu, çiğ yemek ya da buharda pişirmek.

Elma-Armut

En sık tüketilen meyveler arasında yer alan elma ve armudun biraz olgunlaşmasına müsaade edin. Olgunlaşan elma ve armudun içerisindeki klorofil çözülecek ve bunun sonucunda meyvede daha aktif antioakdisan oluşacak.

Tatlı patates

Canı patates çeken çoğu insanın canı aslında patates kızartması çekiyor. Ancak A vitamini, antioksidan ve anti-inflamatuar ögeler açısından zengin olan tatlı patatesin kızartılarak tüketilmesi yanlıştır. Eğer canınız kızartma çekiyorsa bunu deneyin fırında pişirmeyi öneriyoruz. Patatesleri kabuklarını soymadan iyice yıkayıp, elma dilim şeklinde doğrayın ve 30 dakika fırında pişirin. Beğeneceğine şüphemiz yok.

Fıstık ezmesi

Atıştırmalıklar arasında yer alan fıstık ezmesi, iyi bir protein kaynağıdır. Fakat eğer miktarını kaçırırsanız ya da üzerine ekstradan şeker ve yağ eklerseniz bu sizin için hiç iyi bir yemek olmayacaktır.

Fasulye

Fasulye, protein ve posa açısından oldukça zengindir. Düşük yağ içeren fasulye, diyetlerin olmazsa olmazıdır. Fasulyede konserve ise sorun yaratır. Konservedeki kimyasallar kanseri, kalp hastalıklarını ve erken ergenliğini tetikler. Bu nedenle fasulyeyi haşlamak tüketmede en iyi çözümdür.

(Kaynak : dengelibeslenhareketegec.com, elle.com.tr)

Editörün Seçimi : Kadınlar Kulübü TV - Beslenme ve Diyet

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html