Bebeklerde Pamukçuk Neden Olur Nasıl Geçer?

2 dakika okuma süresi

Bebeklerde Pamukçuk Neden Olur Nasıl Geçer?

Bebeklerde pamukçuk neden olur nasıl geçer diyorsanız yazımızdan faydalanabilirsiniz!

Bebeklerde pamukçuk neden olur nasıl geçer sorusu yeni bebek sahibi olmuş pek çok anne tarafından sıkça araştırılan konuların başında geliyor. Çünkü pek çok bebek bu enfeksiyona yakalanır. Bebeklerde oluşan pamukçuk yani; bebeğin dilinde, damağında oluşan bir tür mantar parazitinin sebep olduğu ağız içerisindeki yaralardır. Yeni doğan bebekler başta olmak üzere farklı ay bebek grubunda karşılaşılabilecek olan pamukçuk tedavisinde karbonat ve karadut şurubu sıkça kullanılır. En çok tercih edilen ilaç ise mikostatin.

Bebeklerde Pamukçuk Neden Olur Nasıl Geçer?

Bebeklerde pamukçuk neden olur nasıl geçer sorusuna cevap olabilecek pek çok yanıt var. Pamukçuğun nedenlerinin başında candida adı verilen parazitin neden olduğu mantar enfeksiyonunu söyleyebiliriz. Bunun yanında aşırı derecede antibiyotik kullanımı, folik asit, B12, demir eksikliği de pamukçuğun oluşmasındaki nedenler arasında bulunuyor.

bebek

Bebeklerde Pamukçuk Nedenleri

Ayrıca, annede oluşan pamukçuğun bebeği emzirmesi ile bebeğe geçme olasılığı da ihtimaller arasında yer alıyor. Araştırmalara göre stresin de pamukçuğu tetiklediği görülmüştür. Pamukçuk bebekler ve yaşlılar başta olmak üzere bağışıklık sistemi düşük kişileri daha fazla etkiliyor. Oldukça ağrılı ve acılı olan pamukçukların oluşmaması için biberon ve emzik temizliğe dikkat edilmesi gerekir.

Bebeklerde Pamukçuk Tedavisi

Bebeklerde pamukçuk neden olur nasıl geçer sorusunda dikkat edilmesi gereken bir nokta da ağız içerisindeki beyaz lezyonlara elle temas edilmemesi gerektiği. Aksi takdirde ağız içerinde bulunan mukozanın bozulup daha fazla yayılabilme ihtimali var. Bunun dışında yapılan başka bir yanlışta karbonatla ağız içerisindeki lezyonları temizlemeye çalışmak.

bebek

Karbonatın pamukçuğu tedavi edici özelliği olmadığı için ve doku bütünlüğünü bozduğu için hastalığın daha ağır bir biçimde tetiklenmesini sağlayabilir. Ortalama 7-10 gün süre ile kullanılan mantara karşı antimikotikli damlalar pamukçuk tedavisinde kullanılır. Emziren annelerin göğüs ucunda kızarıklık ve ağrı varsa mantar enfeksiyonu burada da var olabilir. Annenin göğüs ucunda bebek için kullanılan ilaçlar kullanılabilir.

Bebeklerde pamukçuk geçirmek için sizin yöntemleriniz neler?

Bebeğime ne zaman ek gıda vereceğim diyorsanız "Ek Gıda Nedir, Ne Zaman Yedirilir?" yazımızı okumalısınız!

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html