Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş Nasıl Olmalı?

1 dakika okuma süresi

Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş Nasıl Olmalı?

Bebeklerde ek besinlere geçiş nasıl olmalı sorusunun cevabı Daha İyi Yaşam'da!

Bebekler,  ek gıdaya geçtikten sonraki ilk 4-6 ay boyunca genellikle sıvı besinlerle birlikte ek besinlere geçmeye başlarlar.  Dünya sağlık örgütü, 9 aylık bir bebeğin bile % 70 anne sütü ile beslenmesi gerektiği yönünde tavsiyede bulunmaktadır.  

Ayrıca 6. aya kadar bebekte kilo kaybı yoksa, bebeğin sadece anne sütüne devam etmesi de önerilir. Her bebeğin gelişim süreci farklı olduğu için ek gıdaya hekim kontrolünde geçmek en doğru yöntem olarak öne çıkmaktadır..

Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş Nasıl Olmalı?

6. aydan itibaren bebeğin doğum esnasında anneden aldığı çinko ve demir depoları tükeneceği için ek gıdaya geçmesi gerekmektedir.Çiğneme ve ısırma becerisinin gelişmesi açısından da ek besinler oldukça önemlidir.

Bebeklere Hangi Ek Besinler Verilebilir?

Bebeklerde ek besinlere geçiş sürecine evde hazırlanmış yoğurt,  meyve püreleri ve süzgeçten geçirilmiş sebzeler ile başlanabilir. Ayrıca bebeğinize 6.ayından itibaren ek besin olarak oldukça pratik ve besleyici olan Eti Cicibebe bisküvileriyle mama yapıp yedirebilirsiniz. Bebeğinize Eti Cicibebe bisküvileriyle hazırlayacağınız  sebze ve meyve püreleri, ek gıdaya geçiş sürecinde işinizi kolaylaştıracak, mamalarınıza katacağı lezzet sayesinde bebeğinizin daha iştahlı yemesini sağlayacaktır.

Bu dönemde bebeklere havuç, kabak, patates gibi besinler verilirken; pırasa, patlıcan, karnabahar ve ıspanak gibi besinlerin verilmemesi gerekir. Ayrıca tuz, bal, yumurta beyazı, çay ve inek sütü gibi besinlerin de yine 1. yaşını doldurmadan  verilmemesi tavsiye edilmektedir.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html