Bebeğinizle Aynı Odada Uyuyun!

2 dakika okuma süresi

Bebeğinizle Aynı Odada Uyuyun!

Çoğu kişi bebeğiyle aynı odada uyurken bir kısım da bebeğinden ayrı odada uyumaktadır. Uzmanlar bebeğinizle aynı odada uyuyun diyor.

Birçok anne bu konuda kararsız kalır ve tereddüt eder. Bebekle aynı odada uyumak mı mantıklı olan yoksa ayrı odalarda uyumak mı doru diye. Şimdi sizlere kafanızdaki düşünceleri netleştirecek olan yazımızı sunuyoruz.

American Academy of Pediatrics’e göre 1 yaşını doldurmamış bebeklerde aynı odada kalınması gerekiyor. Nedenini ise şöyle açıklıyor. Bebeğinizle aynı odada kaldığınızda ani bebek ölümleri ve boğulmalara karşı önlem almış oluyorsunuz.

1 YAŞINA KADAR AYNI ODADA UYUYUN

Bu süreçte bebeğinizle aynı odada kalmak son derece önemli. Bebeğiniz 1 yaşını doldurana kadar kesinlikle odalarınızı ayırmayınız. American Academy of Pediatrics’e göre ideal olan en 1 yaş kriteri.

BEBEĞİNİZLE AYNI ODADA OLMANIN EVENTAJLARI

Bebeğinizle aynı odada kaldığınızda bebeğinizin ihtiyaçlarına geç kalmamış olursunuz.  Bebeğiniz acıktığında uzaklığınız sadece 2 dakika bile sürmez.  Aynı zamanda bebeğinizin nefes alıp almadığını kontrol edersiniz.

Bunların dışında bebeğinizle aynı odada kalmanızın güzelliği ise bebeğinizi bu durum sakinleştirir.

BEBEĞİNİZLE AYNI ODADA OLMANIN DEZAVANTAJLARI

Bebeğinizle aynı odada kalmanın iyi yönlerinden bahsettik . Şimdi de bebeğinizle aynı odada olmanın dezavantajlarına bir bakalım.

Bebeğinizle aynı odada kalmanın şöyle bir olumsuz yönü var. Eğer en ufak sese duyarlı biriyseniz bebeğinizin nefes alıp verişi, iç çekişi ya da horultusuna hemen uyanabilirsiniz. Eşiniz bundan  etkilenmeyebilir ancak sizi sürekli uykunuzdan alıkoyabilir.  

Sürekli uykunuz bölündüğü için bir süre sonra yeterince uyuyamadığınızı fark edersiniz. Kendinizi sürekli yorgun hissedip odaklanma sorunu yaşarsınız. Bu nedenle sürekli diğer odada uyusam daha iyi uyuyabilirdim diye düşünebilirsiniz. Eşinizle mahremiyetiniz bir zaman sonra sıfırlanır ve ebeveyn olmanın neleri gerektiği bilincine varırsınız.

NEDEN AYNI ODADA UYUMALIYIZ?

Genel olarak değerlendirecek olursak bebeklerin uykuda boğulma oranları azımsanacak kadar az değil. Bu nedenle uzmanlara göre bebek annesiyle en az 6 ay kadar anneyle aynı odada kalmalıdır.

Şimdi artık daha bilinçliyiz sanırım. Daha İyi Yaşam olarak bebeğinizle aynı odada kalmanızı tavsiye ediyoruz.  Sizce bebeğinizle neden aynı odada kalınması gerekiyor?

Bebeklerde erken uyanma problemine çözümler

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/evin-havasini-temizleyen-bitkiler-12687.html