"Bebeğim Neden Sürekli Ağlıyor?"

3 dakika okuma süresi

Bebeğiniz sürekli ağlıyor mu? Bunun nedeni ne olabilir? Aradığınız cevapların tümü Daha İyi Yaşam'da!

"Bebeğim sürekli ağlıyor, karnı tok, altı temiz neden ağlıyor?" diye sürekli komşuya, anneye, eşe dosta mı soruyorsunuz? Bu soruyu artık kimseye sormanıza gerek yok çünkü aradığınız soruların cevabı Daha İyi Yaşam'da! 

Bebeğiniz neden ağlıyor olabilir? Bunun nedeni aşağıdakilerden biri olabilir mi? 

1- Acıkmış Olabilir!

Ağlayan bebek gördüğümüzde birçoğumuzun aklına ilk olarak tabiki acıkmış olabileceği gelir. Peki acıktığını nasıl anlarız? Bu devrede biraz daha çocuğunuzu tanımanız, davranışlarından ne istediğini anlamanız gerekir. Buna örnek olarak yeni doğanlarda acıkan bebeklerin genel olarak yaptığı hareketler ;

Telaş, şapırtı dudak yalama, elini ağzına götürme ve elinizi uzattığınızda, başını elinize doğru döndürerek yaklaştırması gibi hareketleri bebeğinizin acıkmış olacağına işarettir.

2- Altına Yapmış Olabilir!

Ağlamasındaki bir diğer neden ise altı pislenmiş olabilir. Tabii ki her insan gibi o da dışkısından rahatsız olacaktır. Dışardaysanız altını koklayın ve en yakın yerde altını değiştirin. Tabi kibazı bebekler altı kirli de olsa bir süre tepki vermezler. Ancak arada sırada kontrol etmek şarttır, bebek pişik olsun istemeyiz değil mi?

3- Uykusu Gelmiş Olabilir!

Yoksa bebeğiniz çok mu uykucu? Ancak bebek olmanın zevki de farklıdır. Uykusu mu geldi? Her an her ortamda uyutabilirsiniz. Ancak bu bazen sandığımız kadar basit olmayabiliyor :) Unutmayın, bebek ne kadar yorgunsa, o kadar çok ağlar!

4- Kucak İstiyor Olabilir!

Yoksa bebeğimizi fazla mı şımartıp kucağa alıştırdık? Ancak bebekler sürekli kucakta olmak ister. Ebeveynlerin suratlarını görmeyi, seslerini duymayı, kalp atışlarını duymayı ve hatta onlara özel kokularini hissetmeyi severler. Bazen ağlayan bir bebek daha yakın kucaklanmak istiyor olabilir.

Çok fazla kucakta tutarak bebeğimi kızdırır mıyım diye düşünüyorsanız, bu düşüncenizi rafa kaldırabilirsiniz. İlk aylar için bu mümkün değildir, hatta yorgun kollarınız için göğüs taşıma çantası almayı düşünebilirsiniz.

5- Mide Ağrısı veya Gazı Olabilir!

Yemek sonrasında ağlıyorsa büyük ihtimalle mide ağrısından dolayı ağlıyor olabilir. Ancak her yemek sonrasında tekrarlamayan durumlar genel olarak mide ağrısı olarak tanımlanmaz. Bu durumlar genelde gaz ağrısıdır, basit gaz çıkarma tekniklerinizle bebeğinizi susturabilirsiniz.

6- Ortam Isısından Ağlıyor Olabilir!

Bazen üşümesin diye bebeğinizi kat kat kıyafetle mi sarmalıyorsunuz? Fazla bunalmış ve sıcaklamış olduğundan veya üşümüş olduğundan ağlayabilir! Ortam ısısını iyi ayarlamakta fayda var! 

 • Bebekler için ideal oda sıcaklığı gündüzleri 20-24 0C olmalıdır.
 • Yaşamın ilk bir ayı olan yenidoğan döneminde 22-24 0C (prematürelerde 23-24 derece , zamanında doğan bebeklerde 22-23 derece),
 • 1 ay-6 ay arasındaki bebeklerde 21-22 0C, 6 aydan büyük bebeklerde ise 20-21 0C olmalıdır.
 • Gece oda sıcaklığının ise yukarıda belirtilen gündüz oda sıcaklıklarından 1-2 derece düşük olması önerilir. 

7- Diş Çıkartıyor Olabilir!

Özellikle diş çıkarma döneminde yani 4 - 7. aylarında bebek diş çıkarmaya başlar. Buna bağlı olarak da ağlıyor olabilir. Peki bebeğimin diş çıkarttığını nasıl anlarım?

Elinizle bebeğinizin diş etlerini hissetmeye çalışın, eğer bir sertlik varsa bebeğiniz diş çıkartıyor olabilir!

8- Daha Fazla veya Daha Az İlgi İsteği 

Bazı bebekler fazla ilgiden hoşlanmaz, bazıları ise her zaman göz önünde olmaya, ilgi odağı olmaya bayılırlar. Eğer bebeğiniz ilgiden hoşlanmıyorsa, ağlamak bazen onun için "yeter" demektir! Eğer ilgiden hoşlanıyorsa da ona ilgi göstermek onu hoşnut edecektir! :)

Sizin bebeğiniz neden ağlıyormuş? 

Kaynaklarım : Dr. Ertuğrul Güner ve e-bebekce.com 

Editörün Seçimi : Kadınlar Kulübü TV - Anne&Çocuk 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 16
  emoji
 • 7
  emoji
 • 2
  emoji
 • 9
  emoji
 • 1
  emoji
 • 6
  emoji
 • 1
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html