'Başınızı Yastığınıza Koyduğunuzda'

2 dakika okuma süresi

'Başınızı Yastığınıza Koyduğunuzda'

Uyku evrelerimizin düzenli seyretmesi ve sağlıklı bir uyku için gerekenler Daha İyi Yaşam'da!

Kaliteli bir uyku çekebilmek için gerekenleri bilmek için öncelikle uykunun yapısını öğrenmiştik. Şimdi de uyku evrelerimizin düzenli seyretmesi ve sağlıklı bir uyku için gerekenlere bakalım.

Gürültünün vücudu nasıl etkilediği ve uyku evrelerini nasıl bozduğunu biliyoruz. Öyleyse yatak odamızı mümkün olduğunca gürültüden arındırmalıyız. Yatağımızı kitap okumak, ders çalışmak, televizyon izlemek, dinlenmek, yemek yemek gibi durumlar için kullanmamalıyız. Yatağı sadece uyumak için kullanmalıyız. Yatakta geçirdiğiniz süreyi en fazla 6 saate çekmeye çalışın. Daha uzun süre yatakta kalmak daha iyi uyumanızı sağlamaz, bilakis uykunuzun bölünmesine ve kalitesiz bir uykuya sebep olur. Eğer uzun süre uyumaya alışmışsanız, belli aralıklarla uykunuzu yarım saat kısaltarak bir düzen yakalayabilirsiniz. Başınızı yastığa koyduğunuzda mümkün olduğunca gevşemeye ve olumsuz düşünceleri uzaklaştırmaya çalışın. Stresli vücut uykusuzluğa, uykusuz vücut ise daha fazla strese sebep olup sizi bir kısır döngüye sokacaktır. Öyleyse bir yerden başlayın ve yatağınıza olumsuz düşünceleri taşımamaya gayret edin. Yine de başaramıyorsanız ve uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız kendinizi zorlamak yerine, kalkıp bir süre başka şeylerle ilgilenmek daha doğrudur. Çünkü yatağınızın içinde bekleyip kendinizi zorlarken sinirleriniz bozulacak, bunun da bir faydası olmayacaktır.

Fazla sıcak bir ortam uykuyu bozmaktadır. Fakat fazla soğuk bir ortamda da kötü rüyalar görülmektedir. Uyuduğunuz ortamı uygun bir sıcaklıkta tutmak, hafif kıyafetler giymek rahat bir uyku sağlayacaktır. Egzersizin uykuya etkisi konusunda özellikle yanlış inançlar mevcut. Sabah saatlerinde yapılan egzersizin gece uykusuna pek bir faydası yoktur. Düzenli egzersiz yapmayan birinini tek bir kez yaptığı egzersizin de uykuya faydası olmaz. Fakat akşamüstü saatlerde düzenli olarak yapılan egzersiz uykuda derinleşmeyi sağlayarak kalitesini arttırır. Akşam saatlerinde içilen kahve, bundan etkilenmediğini söyleyen insanlarda bile uykuyu bozmaktadır. Aç kalmanın da olumsuz etkisi olduğundan uyumadan birkaç saat önce ılık bir süt içmek, hafif birkaç lokma atıştırmak faydalı olur. Daha iyi bir yaşam için daha iyi uykular uyuyabilmek çok önemli. Umarım verdiğim bu tavsiyelerden bazıları işinize yarar. Sağlıklı uykular dilerim...

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı