Basen Eritmek İçin Etkili Yöntemler

2 dakika okuma süresi

Basen Eritmek İçin Etkili Yöntemler

Vücudumuzda şekillendirilmesi en zor yer olan basen bölgesini, basit yöntemlerle eritin.. Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

Vücudumuzda en zor yağ yakma bölgesi olarak bilinen basen bölgesi, birçok kadının başlıca problemi. İnce belli olmasına rağmen basen bölgesinin geniş olması bir çok kadının en çok şikayet edindiği nokta. Siz de basen çevrenizden rahatsızsanız, bu yazımızı okumanızda fayda var!

Basen Neden Olur?

Bel ve basen bölgesi olmak üzere bölgesel yağlanmayı iki alt dalda inceleyebiliriz. Basen çevresi geniş olanlarda östrojen dengesizliği vardır. Östrojen büyük ölçüde yumurtalıklardan az miktarda da yağ hücrelerinden salgılanan kadınlık hormonudur. Bu duruma adet düzensizliği eşlik edebilir.

Ense ve üst gövde şişmanlığından sorumlu hormon ise böbrek üstü bezlerinden salgılanan kortizol hormon yüksekliği eşlik edebilir. Bu durumda yüzde yuvarlaklaşma ve kırmızılaşma, gövdede menekşe rengi çatlaklar ve tansiyon yüksekliği eşlik eder. Bu yüzden bel kalınlığı, basenden daha risklidir. 

basen

Basen Yağlarını Yakmak İçin Nasıl Beslenmeli?

Düz mantık kurduğumuzda da,bilimsel açıdan baktığımızda da yağ tüketimiyle basenlerdeki yağları eritemeyiz. Fazlasıyla yumuşak,ağızda dağılan ve dışı yağlı yiyecekler, kilo almamızı ve bölgesel yağlanmaya sebep olur. Doğrudan basen eritmek için bir yiyecek olmasa da eritmeye yardımcı birçok besin var. Öncelikli olarak elbette yağlı yiyeceklerden uzak durmak. Başta dengeli ve düzenli beslenmeyle ve ek olarak yapılan egzersizler basen yakımını hızlandırır. 

Yağ yakımını hızlandıran yiyeceklerin başında ise lifli gıdalar ve baklagiller yer alıyor. 

basen

Ne Tür Egzersizler İşe Yarar?

Squat, hem basenleri, hem kalçayı hem de karın kaslarını aynı anda çalıştıran bu hareketi başlangıçta 20 kere, günden güne arttırarak düzenli bir şekilde yapmalısınız. Omuzlar dik, çene yukarıda, bacaklar omuz genişliğinde açılmış bir şekilde, kollar karşıya bakarak dizlerinizi kırdığınız anda kalçanızı dış tarafa doğru tekrar ederek bu hareleti yapmak, basen eritme konusunda en etkili yöntemdir. 

Sağa ve sola tekme, bacaklar dik bir şekilde sağ ve sol bacak sırayla teker teker kaldırılarak bacak kaslarını ve kalçayı aynı anda çalıştıran bu hareket de basen eritme konusunda en etkili yöntemlerden biridir. 

Kalça ve bacak kaldırma, yere sırtüstü beliniz yapışık bir şekilde uzanın. Kollarınızı iki yana açın ve avuç içlerinizi yere dayayın. Dizlerinizi kırın. ayaklarınızı düz ve karşıya bakacak şekilde yere basın. Kalçanızı yukarı kaldırın ve tek bacağınızı diziniz kırılmayacak şekilde kaldırıp o şekilde 30 saniye durmaya çalışın. Bu hareket hem basen bölgenizi hem bacak kaslarınızı hem de kalçanızı aynı anda çalıştırıp, kalça şekillendirmede de yardımcı olacaktır. 

basen

Besenlerinizin tekrar oluşmasını istemiyorsanız "Basen Yapan Yiyecekler" listemizi okumanızda fayda var.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 16
  emoji
 • 4
  emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • 2
  emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
hülya
hülya - 03/08/2018 13:13
peki bisiklet sürmek?
Canan Kersin
Canan Kersin - 30/03/2017 17:08
Hemen denemeliyim! Nasıl olacak sonuçları paylaşırım
/beslenme-ile-cilt-sarkmalari-onlenir-mi-12702.html