Başarının En Temel Anahtarı: Kendini Sevmek

1 dakika okuma süresi

Başarının En Temel Anahtarı: Kendini Sevmek

"Siz onlara vermediğiniz sürece kimse öz saygınızı sizden alamaz"

Hayatın hemen hemen her alanında rekabet içindeyiz. Çocukluğumuzun ilk yıllarından itibaren değerlendirmelere tabi tutuluyoruz ve başarımız ölçülüyor. Elbette kimi alanlarda başarılı, kimilerinde başarısız oluyoruz. Peki başarısızlık yaşadığımız durumlarda kendimize duyduğumuz saygının gelecek başarısızlıkları etkileyeceğini biliyor musunuz?

Öncelikle öz saygı kavramından bahsedelim. Kendine saygısı olan insan ne demektir? Sadece kendini beğenen insan demek değildir. Öz saygısı olan kişi, olumlu ve olumsuz tüm özelliklerini, güçlü ve güçsüz tüm özelliklerini farkında olan ve bunu kabul eden kişidir. Yapılan araştırmalar öz saygısı yüksek olan kişilerin herhangi bir değerlendirmede kötü sonuç almasının gelecekteki değerlendirmelerini etkilemediğini gösteriyor. Oysa ki öz saygısı düşük olan insanlar, başarısızlık yaşadıkları durumlarda motivasyonlarını kaybediyor, gelecekte aynı tür değerlendirmelerde daha başarısız oluyor. Kendinizi tanıyın. Olumsuzluklarınıza tutunmayın. Elbette beceriksizlikleriniz var, kafanızın bir türlü basmadığı şeyler var, asla elinizden gelmeyecek işler var, hepimizin var... Fakat terazinin diğer kesesine olumlu özelliklerinizi de koyun ve toplamda sizi siz yapan her şeyi sevin. Değiştirmek elinizden gelecekse hiç durmayın. Ama değiştiremeyeceğiniz özelliklerinizi de kabul edin. Sürekli sınavlara, mülakatlara, iş görüşmelerine, terfi yarışına girdiğimiz şu hayatta başarısızlık yaşamak kaçınılmaz. Daha iyi, daha başarılı bir yaşam için, başarısızlıklar karşısında da kendinizi sevmeye, saygı duymaya devam edin. Böylece gelecekte kazanabileceğiniz başarıları baltalamamış olacaksınız...

Bir de bunların yanı sıra sizi olduğunuz gibi seven ve kabullenen insanlara sahipseniz çok özelsiniz demektir! Peki size soruyoruz..

Kendinize hak ettiğiniz değeri veriyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise bu cevap karşısında ekibimiz...

,

Editörün Seçimi : Kadınlar Kulübü TV - Spiritüel / Doğaüstü

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html