Bamya Buzlukta Nasıl Saklanır?

1 dakika okuma süresi

Bamya Buzlukta Nasıl Saklanır?

Bamya vitamin değeri açısından çok zengin bir sebzedir. O nedenle bamyanın nasıl buzlukta saklanacağını hemen öğrenin!

Besin değerinin yüksek olması sebebiyle de yazın olduğu kadar kışın da sofraların vazgeçilmez yiyecekleri arasında yerini almıştır. Hal böyle olunca yazın olduğu kadar kışın da sağlıklı bir şekilde tüketmek için çeşitli koruma yolları kullanılmıştır. Bamyanın kışın tüketilebilmesi için en bilinen yöntem kurutma yöntemi olarak biliniyordu. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte ürünlerin saklanması ile ilgili bu alışkanlıklar da değişmeye başladı. Günümüzde besinlerin korunması ve uzun süreli saklanması konusunda en çok buzlukta saklama yöntemi kullanılmaktadır.

Bamya buzlukta nasıl saklanır?

Yazın sağlıklı sebzelerini kışın da aynı şekilde tüketmek için çeşitli yöntemler vardır. Önce temizliğine dikkat edilmelidir.  Kullanılan bamyanın çürük olmamasına özen gösterilmelidir, çürümüş sebzeler bakteri barındıracağından sağlımız açısından tehlike oluşturabilir.  İlk başta sapları ayıklanmalıdır, bunu yaparken bamyaya ait sıvının dışarı çıkmamasına özen gösterilmelidir. Bu sıvı dışarı çıktığı takdirde salyalanmaya sebep olacaktır.

Bamyanın renginin ve tadının değişmemesi için en çok kullanılan yöntem şoklama yöntemidir. Şoklama işlemi yaparken bamyayı önce kaynar suya atıp kısa bir süre kaynattıktan sonra kevgir yardımı ile soğuk suya bırakılmadır. Bunun amacı pişmeyi durdurmaktır, aksi takdirde hem lezzet kaybına hem de renk kaybına uğrayabilir. Şoklama işlemi bitince bamyaları porsiyonluk poşetlere koymalıyız bu şekilde kışın kullanım açısından da kolaylık sağlamış oluruz.

Mevsiminde tüketilen meyve ve sebzeler insan sağlığı için çok faydalıdır. Gerekli besin değerlerinin çok iyi bir yüzde sağlamak için düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.  Artık sağlıklı bir şekilde mevsimi dışında da tüketmek mümkündür. Bu şekilde insan vücudu için gerekli olan besinleri her mevsim bulundurup kullanmak ayrıcalıktır.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html