Balık Enerji Veriyor, Ispanak Depresyonu Önlüyor

1 dakika okuma süresi

Balık Enerji Veriyor, Ispanak Depresyonu Önlüyor

Yediğimiz besinlerin vücudumuza özellikle de beynimize ne kadar ve ne şekilde etki ettiğini biliyor

Yediğiniz besinlerin vücudunuzda ve beyninizde nasıl etkiler bıraktığını biliyor musunuz? Kimyasal mesajları taşıyan 'nörotransmiterlerin' üretiminde veya serbest bırakılmasında yediğimiz besinlerin büyük etkisi var. Bu maddeler beynin emir merkezine vücudun istemleri olan tokluk, açlık, acı, endişe gibi uyarıları iletmekle yükümlü. Peki hangi yoyecek nasıl bir etki bırakıyor?

Balık

Et ve et ürünlerinin güç verdiğini küçüklüğünüzden beri duymuşsunuzdur. Bunun doğru olduğunu söylesek? Balık gibi deniz ürünleri (proteinler), sindirim sırasında aminoasitlere parçalanır. Aminoasitlerle oluşan nörotransmiterler bizim uyanık kalmamıza ve enerjimizi artırarak tümüyle kullanmamıza yardımcı olur.  Protein olan gıdalar yani enerji verenlerin listesinde balık, tavuk, yumurta ve kümes hayvanları var.

 

Ispanak

Depresyona karşı birebir olduğu ortaya çıkan ıspanak listenin şaşırtanlarından. Folik asitin azlığının depresyona neden olduğu klinik araştırmalar sonucu ortaya kondu. Çünkü folik asit azlığı beyinde serotoninin azalmasına yol açıyor. Vücudun folik asit ihtiyacını doğal besinlerden alması için gerekenler ise bir kap pişmiş ıspanak ya da bir bardak portakal suyu.

Meyve

Karbonhidrat içeren yiyecekler arasında ekmek, krakerler, makarna, pirinç, meyve ve tahıllar ilk akla gelenler. Günlük beslenmenizde önce proteini tüketin, kısa bir süre sonra da karbonhidrat alın, bu sizi uyanık tutacaktır. Meyve yemeniz karbonhidrat alımını azalatacağı için stresi engelliyor ve fazla kiloyu engelliyor. Kan akışını sabit bir hıza kavuşturan meyveler sizi sakinliğe davet ediyor.

Kahve Stres mi Yapar, Strese İyi mi Gelir ?

 

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html