Bakmayın Böyle Sevimli Durduklarına!

2 dakika okuma süresi

Bakmayın Böyle Sevimli Durduklarına!

Çocukların oyun odaları zehir saçıyor. Onlar mutlu olsun diye alınan yüzde 90'i plastikten yapılan, apır metal ve kurşun içeren oyuncaklar çocuklarda büyümeyi dahi önlüyor. Tüylü oyuncak ayılar da bunlardan biri...

Çocuklarımızın sağlığı günden güne daha çok tehlike altında... Teknolojik yeniliklerin verdiği zarar ve üretim kalitesi düşük savunmasız çocukları daha çok etkiliyor. Çocukların vazgeçilmezi oyuncaklar da bunların başında geliyor. Birçok oyuncağın üretiminde sağlığa zararlı maddeler kullanılıyor. Bunlardan bir kısmı kansere neden olurken, bazı maddeler de kısırlığa yol açabiliyor. Cesur şövalyeler ya da kana susamış korsanlar ve sevimli bakışlarıyla ayıcıklar... Oyuncaklarla dolu çocuk odaları çoğu zaman renkli ve macera dolu bir tablo çizer. Ancak bu kahramanlar genellikle sadece plastikten yapılıyor. Tıpkı Franz ve Helene'in odasında olduğu gibi...

ayı

Oyuncak ayılar kanserojen maddelerin yanı sıra gerek tüylü olması gerekse parçaların yutma ihtimalinin yüksek olması nedeniyle aileleri düşündürmeli.

YÜZDE 90'I PLASTİKTEN

Almanya'da ziyaret edilen bu evde çocuk odası zehir yumağı gibi... Oyuncakların yüzde 90'ının plastikten olduğunu belirten anne Katrin Lindner, "Ama biz istemeden oldu bu. Tek tek biriktiler. Aslında kesinlikle plastik oyuncak istemiyorduk. Ama çocukların büyükanne ve büyükbabaları bunları çok beğeniyorlar, çünkü hayal edilebilecek her şey plastikten" diyor.

KANSERE NEDEN OLAN MADDELER KULLANILIYOR

Ancak oyuncaklar çoğu zaman çocuklar için zararlı maddeler içeriyor. Boyaların içindeki ağır metaller ya da plastiğin yumuşak olması için kullanılan malzemeler buna örnek. Almanya'daki yasalar oldukça sert, fakat AB'nin oyuncaklarla ilgili yeni yönetmeliği zehirli maddeler konusunda biraz daha esnek. Yönetmelik örneğin oyuncaklarda daha fazla kurşun kullanılmasına izin veriyor. Almanya Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü bu yönetmeliği eleştiriyor.

HEM KURŞUN HEM AĞIR METAL

Ensitütü’den Andreas Luch, şunları anlatıyor: "Bir taraftan kurşun gibi ağır metaller kullanılıyor. Sonra kansere neden olan kalıtsal hastalıklar ya da kısırlık tehdidine yol açabilecek, belirtilen zararlı maddeler var. Bu noktada da AB'nin yeni yönetmeliğinin tersine, eski limitin korunması gerektiğini düşünüyoruz. Üçüncü bir nokta ise alerjiye neden olan maddeler. Nikel ya da parfüm gibi temas halinde alerjiye neden olan maddeler bunlar. Bu konuda da Komisyon'un tersine sınır değerlerinin azaltılmasını talep ettik."

TEMMUZDA HERŞEY DEĞİŞECEK

Aslında oyuncak yönetmeliğinde bazı iyileştirmeler de söz konusu. Ancak Almanya bunu yeterli bulmuyor bu nedenle Avrupa Adalet Divanı'na başvurdu. Başvuruda zehirli maddeler için belirlenen alt limitin düşürülmesi talep ediliyor. Aileler ise oyuncaklarda zehirli maddelerin kullanılmasını anlamakta güçlük çekiyor. Katrin Lindner, "Bence oyuncaklarda zehirli maddelerin yeri yok. Eğer bir oyuncakta kurşun ya da arsenik gibi zehirli maddeler için bir alt limit belirleniyorsa, bu durum beni korkutuyor. Doğru bulmuyorum" diye konuşuyor. AB'nin yeni oyuncak yönetmeliği temmuz ayında yürürlüğe girecek. Almanya'nın Adalet Divanı'na bu konuda yaptığı başvuruyla ilgili kararınsa önümüzdeki yıl açıklanması bekleniyor. Dolayısıyla o tarihe kadar zehirli maddelerin olduğu oyuncaklar yasalara uygun biçimde dükkânlardaki raflarda yerini almış olacak.

Kaynak: DW

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı