Baharı Sağlıklı Bir Bedenle Karşılayın

4 dakika okuma süresi

Baharı Sağlıklı Bir Bedenle Karşılayın

dahaiyiyasam.com okuyucuları olarak hazırsanız, bırakın elinizdeki çikolatayı ve gelin kendimizi küçük adımlarla daha iyi hissedelim..

Bu yazı Öğretim Görevlisi Murat Günal ekibi tarafından hazırlanmıştır!

Siz de 2018 baharına girdiğimiz şu günlerde kendinizi elinizde kocaman bir kavanoz çikolata kremasıyla beraber battaniyeniz üzerinizdeyken izlediğiniz dizi ya da filmdeki oyuncuların fiziğine bakıp “Allah’ım ben ne yaptım?” diye düşündüğünüz o anda mısınız? Yaza sadece 3 ay kaldı ve o 3 ayda yaşam biçimimizi değiştirip, sağlıklı bir yaşama ve fit bir bedene kavuşmak için yeterli bir zaman. Sadece ufak tefek dikkat etmemiz gereken püf noktaları var, eğer siz;  dahaiyiyasam.com okuyucuları olarak hazırsanız, bırakın elinizdeki çikolatayı ve gelin yaşam biçimimizi gözden geçirip kendimizi küçük adımlarla daha iyi hissedelim..

1.Metabolizmayı Aktive Etmek Önemli

Güne uyandığımız zamandan başlayalım, sabah uyanma saatiniz 11-12’leri buluyorsa, gününüzün yarısı boşa geçmiş olur ve metabolizmamız o saate kadar çalışmıyor olur! Uyanma süremizi değiştirim en geç 9’da kahvaltımızı yapmış olalım. Unutmayın sağlıklı bir yaşam için sizin uyanmanız yeterli değil, metabolizmamızı da uyandırmamız gerekli.

2.Kahvaltı Şart

Biliyorum, biliyorum sabah uyanıp çalışıyorsunuz ve kahvaltı yapmaya zamanınız yok veya zamanınız var fakat vücudunuz sabahın o erken saatinde kahvaltı yapmayı reddediyor, bunları hepimiz yaşıyoruz. Size tavsiyem şayet kahvaltıya zamanınız yoksa iki adet tam buğday ekmeği arasına yaptığınız tostu hazırlayıp akşamdan dolaba koyarsanız, sabah uyandığınızda siz hazırlanana kadar tost makinesine atarsınız ve ta taa tostunuz sıcacık bir şekilde hazır! Ve zaman kaybınız yok. Kahvaltı en önemli öğün unutmayın, eğer zamanınız varsa kahvaltıda yiyeceğiniz bir adet haşlanmış yumurta sizi birçok hastalığa karşı koruyacakken tokluk sürenizi de 12 saate kadar uzatacak, bana güvenin ve kahvaltıya yumurtanızı ekleyin.

3.Ara Öğün Önemli

Her yerde gördüğünüze eminim ara öğün ara öğün diye. Peki, nedir bu ara öğün? Efendim ara öğün bizim kan şekerimizi regüle etmemizde yardımcı olacak en önemli şey, o tatlı krizlerini engelleyecek öğün, o uzun süre aç kalmalarımıza bir çözüm, her derde deva kilolara elveda dememize yardımcı olacak en önemli etken. Ara öğünlerimiz yemeklerimizden 2-2,5 saat sonra yapacağımız küçük sağlıklı atıştırmalıklar olmalı, bu atıştırmalıklar sayesinde metabolizmamız daha da çok çalışacak ve kilo verme hızımız artacak. O yüzden ara öğünlerimizi ihmal etmememiz çok önemli. Size ara öğün tavsiyem ise bir protein grubuyla lifli bir karbonhidrat grubunu belirli düzeylerde tüketmeniz, tatlı isteğinizle başa çıkamayacak durumdaysanız haftada iki kez ara öğün tercihlerinizi light sütle yapacağınız müthiş sütlü tatlılardan yana da kullanabilirsiniz.

4. Ana Yemekleri Es Geçmiyoruz

İşten yorgun bir şekilde geliyorsunuz, biliyoruz. E bu halde de yemek hazırlamak tam bir işkenceye dönüşüyor haliyle farkındayız. Ama şöyle düşünün o yediğiniz hamburger menüsü aslında sizin yaklaşık olarak günlük almanız gereken miktarın %80’ini oluşturmakta. Biliyorum çok lezzetli, biliyorum çok kolay fakat yapmanız gereken o uygulamayı elinizden bırakıp kendinizi kesme tahtası önünde bulmak. Çabucak hazırlayacağınız girdiğimiz bahar aylarına yakışır bir etli sebze yemeği ve yanında kontrollü olarak yiyeceğiniz pilavla beraber kendinize güzel bir akşam yemeği hazırlayabilirsiniz. Tabi ki yanında süt grubu bir yiyeceği unutmamak da dengeli beslenmemiz için önemli bir adım olacaktır.

5.Bedenimizi Arındırdık Zihnimizi Ne Yapacağız?

Hayatımızda stres olmazsa olmaz bir şey maalesef ki özellikle günümüzde stressiz bir hayatın mümkünatı yok. Fakat yaşadığımız stresin sindirim sistemimize etkisinin bu denli yüksek olduğunu görünce sanıyorum ki stresinizi azaltıp odağınızı başka bir yöne çekmeyi deneyeceksiniz. Yapılan araştırmalarda stresli bir dönemde iştahın arttığı ve vücudun “kurtarma modu”na girdiği gözlemlenmiştir. Bu şu demek oluyor; siz stresli olduğunuz sürece daha çok yemek yiyorsunuz ve vücudunuz sizin tükettiğiniz çoğu şeyi yağ olarak depolamaya doğru gidiyor. Ayrıca stresli hissetmek kilo alımına katkısı olan kortizol hormonunun seviyesinin artmasına da sebep oluyor.  

6.Egzersizi Unutmamak Lazım

Kahvaltımızı yaptık, e ara öğün ana öğün de tamam, stresimizi de azalttık fakat bunlar kendi başına yeterli olmayan faktörler. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenme ve egzersiz programlarımızı düzenli olarak yapmamız lazım. Biliyorum  bu soğuk günlerde dışarı çıkmak hepimiz için işkence, ama inanın hayatımızda yapacağımız küçük değişiklikler bizde gerek fiziki gerek mental olarak büyük farklar yaratacak. Spor yapacak zamanınız mı yok, kışları dışarı çıkamıyor musunuz, o zaman şöyle yapın; sporu hayatınıza entegre etmek yerine günlük fiziksel aktivitenizi arttırın. Bu şu demek; işinize giden durakta değil de bir durak önce inmek, hava güneşliyken arkadaşlarınızla buluşmaya gittiğiniz yakın mesafede araba kullanmak yerine yürüyerek gitmek size çok iyi gelecek, ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.  

Şimdi derin bir nefes alın ve yarın sabah itibariyle okuduklarınızı adım adım yapmaya başlayın, sağlıklı bir yaşam kaliteli bir yaşam demektir. Siz bu baharı karşılamak için neler yapıyorsunuz?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 6
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html