Baharatlı Yiyecekler Ülser Yapar mı?

2 dakika okuma süresi

Baharatlı Yiyecekler Ülser Yapar mı?

Baharat alışkanlığımdan vazgeçemiyorum diyenlerdenseniz baharatlı yiyeceklerin ülsere neden olup olmadığını öğrenin!

Kültürümüzde baharatlı yiyecekler ön plana çıkmaktadır, bol acılı, biberli, kimyonlu, naneli yemekler sık sık yapar ve tüketiriz ve bu tattan asla vazgeçmeyiz. Bu durumda akla gelen en önemli sorulardan bir tanesi baharatlı yiyeceklerin midemiz için bir zararı var mıdır ve baharatlı yiyecekler ülser yapar mı?

Ülser Nedir?

Ülser, midenin iç yüzeyinde bulunan zarın iltihaplanması ile ortaya çıkan rahatsızlık. 

Ülserin Nedenleri Neler?

Ülseri hazırlayan nedenler ağır yemekler yemek, fazla kuru olan yemekler yemek, çok fazla hamur işi tüketimi yapmak, çok tatlılar, çok acılar yemek, çok baharatlı yiyecekler yemek ve lokmayı az çiğnemek.

ülser

Baharatlı Yiyecekler Ülser Yapar mı?

Yemeklerde çok fazla baharat kullanmak ülsere neden olduğu gibi ülseri daha da fazla tetikler. Baharat kullanımını tadında bırakmak ülser riskini azaltır. Damak tadımızı düşündüğümüz kadar sağlığımızı da düşünmemiz gerekir. Çok fazla aç kaldıktan sonra baharatlı yiyecekler tercih etmek ülser oluşumunu tetikleyebilir.

Yemeklerden Önce Çorba

Mide ülserine karşı yemeğe başlamadan önce bir kâse çorba içilmeli midenin rahatlaması sağlanmalı. Brokoli tüketimi damak zevkimize hitap etmese de midemizin sağlığı açısından çok önemli.

ülser

Yine kültürümüz gereği çok fazla baharat çeşidine sahibiz. Bu baharatların hepsi asit içerir. Fazla baharat tüketimi, acı kullanımı, ekşi kullanımı mideye aşırı asit göndermeyi sağlar, zaten mide asit ile doludur.

Baharat Mide Asitini Arttırır

Midede doğal asit varken mideye bir de baharatlar aracılığıyla asit göndermek mide için çok zararlı olur. Zaman içerisinde mide duvarı zarar görür, çatlaklar oluşur. Bundan dolayı önce gastrit sonra ülser olma gibi bir sağlık sorunu ile karşı karşıya gelmemiz kaçınılmaz olur.

Fazla baharatlı yiyecekler ve yemekleri seviyorsak boş mide ile değil dolu, tok mide ile tüketmeliyiz. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmamak sağlığımızın yararına olur.

Bel çevreniz genişliyor ve yağlanma yaşanıyorsa "Metabolik Sendrom Nedir?" yazımıza göz atmanızda fayda var!

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html