Bahar Aylarında Hastalıklardan Korunma Yolları

1 dakika okuma süresi

Bahar Aylarında Hastalıklardan Korunma Yolları

Bahar aylarında hastalıklardan korunma yolları yazımızla bahar aylarında canınızı sıkacak olan hastalıklara dur diyebilirsiniz!

Mevsim geçişleri mikropların en çok kol gezdiği dönemler olduğundan hastalıklar da kaçınılmaz oluyor. Daha İyi Yaşam olarak derlediğimiz yazımızla bahar aylarında yaşayacağınız bazı hastalıkları önleyebilirsiniz.

Bu dönemde bağışıklık sistemi zayıfladığı için; grip, nezle, soğuk algınlığı, migren, alerjik hastalıklar gibi şikayetler de artıyor. Bunların önüne geçmek için Memorial Antalya Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Tülay Kadıoğlu, bahar aylarında dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

Bahar Aylarında Hastalıklardan Korunma Yolları

1.Kıyafet seçiminize dikkat edin

Mevsim geçişleri hastalıklara zemin hazırladığından dolayı bu dönemde kıyafet seçiminize dikkat etmeniz gerekir. Ne çok kalın giyinip terleyin ne de çok ince giyinip üşütmeyin.

2.Polenlerdeki artış alerjinizi tekleyebilir

Bahar aylarında herhangi bir hastalık hissettiğinizde mutlaka doktora görünün. Alerjinizi arttırıyor olabilir. İlacınız varsa da düzenli olarak tüketin.

3.Artan migren ataklarınıza dikkat edin

Bahar aylarında hava basınç değişiklikleri sık yaşandığı için bu dönemde migren ağrılarınız coşabilir. Migren ataklarınız artıyorsa mutlaka nöroloji uzmanına başvurmanız gerekir.

4.Taze sebze ve meyveleri dengeli tüketin

Bu aylarda hastalıklara yakalanmamak için sebze ve meyvenin önemi büyük. Bahar aylarında düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmeli, rahatsız eden gıdalardan uzak durmalısınız.

5.Mevsim geçişleri psikolojinize dikkat edin

Hava değişimlerinin bu dönemde yoğun olmasından dolayı kendinizi sürekli yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Bunun yanında isteksizlik ve mutsuzluk yaşayabilirsiniz. Çözüm için kendinizi mutlu hissedeceğiniz aktivitelere yönelin.

Bahar Aylarında Hastalıklardan Diğer Korunma Yolları

-Günlük tükettiğiniz sıvı miktarınızı arttırın.

-Kaliteli uyku uyumaya çalışın.

-Alkol gibi zararlı alışkanlıklarınızı azaltın.

-Açık havada yürüyüşler yapın.

-Güneşten olabildiğince faydalanmaya çalışın.

-Öğle aralarınızı dışarıda değerlendirin.

Tansiyon Düşmesinde İlk Yardım

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html