Bağımlılık İle Savaşın: Gözünden Anlayın

3 dakika okuma süresi

Bağımlılık İle Savaşın: Gözünden Anlayın

Daha İyi Yaşam, Adli Bilimler Uzmanı ve Bağımlılık Danışmanı Emniyet Müdürü Zafer Ercan'ın bilgilerini sizler için derledi!

Çocuğunuz ile her daim yakın olmalısınız. Çocuğunuz ile güzel bir arkadaşlık kurduğunuzda, sizinle her sorununu ve sevincini paylaşabilecektir. Onun asla kendini yalnız hissetmesine izin vermeyin. Müdahaleci olmaktan bahsetmiyoruz, anlatmak istediğimiz sizin her zaman yanınızda olduğunu bilsin. Çünkü bağımlılığa karşı en büyük silah bu!

"İnsana sonsuz, bağımlılığa sıfır tolerans" sloganı ile her türlü bağımlılığa karşı mücadele veren Adli Bilimler Uzmanı ve Bağımlılık Danışmanı Emniyet Müdürü Zafer Ercan, İzmir Üniversitesi öğrencileri ile buluştu. Zafer Ercan'ın bilgilerini sizlere aktarıyoruz. 

Uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili yedi kitabı bulunan, "Pars Kiraz Operasyonu" sinema filmi ile "Pars Narkoterör" dizilerinin narkotik danışmanlığını, "Arka Sıradakiler" ve "Çocuklar Duymasın" dizilerinin ise konuk metin yazarlığını ve birer bölüm oyunculuğunu yapan Ercan, konuşmasına, "Bir kereden bir şey olmaz, labirentin sadece girişidir" sözleri ile başladı.

Anne babalara uyarılarda bulunan Ercan, "Çocuğunu tanıyan, alışkanlıklarını bilen bir anne ya da baba çocuğunun gözlerinin içine bakmalı. Göz bebekleri normalden çok büyükse uyarıcı, çok küçükse uyuşturucu kullanıyor olabilir. Eğer toplu iğne başından bile küçük gözbebekleri görüyorsanız, hemen hastaneye başvurun: ölümle karşı karşıya olabilirsiniz" diye konuştu.

"Arkadaşlık özenme ilk teklif bağımlılığa giden yoldur"

Uyuşturucu ve uyarıcı satanların hiçbirinin birer bağımlı olmadığına dikkat çeken Zafer Ercan, "Hiç başlamamaktan önce bağımlılığa giden yola açılan ortamlarda hiç bulunmamak en önemlisi. Arkadaşlık, özenme, zaaflar, sanal reklam ve elbette bedava teklif edilen ilk deneyim sona giden labirentin giriş kapısını açıyor" dedi.

"En tehlikelisi bonzai"

Piyasaya sokulmak istenen uyuşturucuların ilk denemelerinin sigara üzerinden yapıldığını belirten Ercan, doktor tavsiyesi olmayan ağrı kesicilerin bile kullanılmaması gerektiği konusunda öğrencileri uyardı.

2013 yılında madde bağımlılığı nedeni ile Türkiye’de 7 kişinin hayatını kaybettiğini ve bu kayıplarının tamamının temelinde "bonzai’ adı ile bilinen sentetik uyuşturucu maddenin bulunduğunu vurgulayan Ercan, aynı madde nedeniyle felç ve benzeri pek çok kalıcı rahatsızlık ile karşılaştıklarını da söyledi.

Dünya üzerinde uyuşturucudan kazanılan paranın 600 milyar dolar olduğu bilgisini paylaşan Zafer Ercan, "Madde kullanmak, teröre destek vermektir. Kullandığınız her türlü madde ile siz aslında terörün finansörüsünüz çünkü uyuşturucudan kazanılan tüm para teröre gidiyor" dedi. Bir bağımlının kendisine ve ailesine aylık maliyetinin 7 bin TL dolayında olduğunu ifade eden Ercan, "Hırsızlık, fuhuş ile başlayan ve cinayete, hatta teröre kadar devam eden tüm suçların başlangıcında madde bağımlılığını görebilirsiniz" dedi.

Bağımlılık yaşı düştü

Türkiye’de madde bağımlılığı yaşının son yıllarda 10-11 seviyesine kadar indiğini ifade eden İzmir Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve oyuncu Volkan Severcan, "Ekmeğin üzerinde "Küflüdür, yenilmesi halinde ölüme yol açar’ yazsa bir kişi bile almaz, ancak sigara paketindeki uyarıyı kimse dikkate almıyor" dedi.

Bir anlık hevesin bir ömür boyu bireyin peşini bırakmadığını, hayat kalitesini düşürdüğü gibi ölüme varan sonuçlara yol açabildiğini hatırlatan Severcan, "Christione F.’nin Korkunç Anıları: Eroin" adlı kitaptan yola çıkarak Korhan Abay tarafından yazılan ve Bora Severcan tarafından sahneye konulan, 27 Mart Dünya Tiyatro Gününde İzmir Özel Fatih Koleji Kültür Merkezi’nde sergileyecekleri "Sersefil (Korkuyorum Sevgilim)" oyununa tüm öğrencileri davet etti.

Sunum sonunda Zafer Ercan’a, Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Elif Öztürk Yılmaztekin tarafından plaket takdim edildi.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html