Badana Öncesi Hazırlık Zamanı!

2 dakika okuma süresi

Badana Öncesi Hazırlık Zamanı!

Havaların ısınmasıyla boya badana sezonu açıldı!

Bütün yıl boyunca toza, rutubete, neme ve birçok dış etkene maruz kalan evinizin bir tadilata ve temizliğe ihtiyacı olur.  Oturduğumuz evlerin belirli aralıklarla bakımdan geçirilmesi gerekir. Zamanla eskiyen kapılar, yıpranan pencereler ve lekelenen duvarlar… Hepsi onarılmaya ihtiyaç duyar.

Duvarlar zamanla eski görüntüsünü kaybeder. Yüzeyde çatlaklar oluşur, sıvalar dökülür, çivi çakılan yerlerde boşluklar oluşur. Kir, leke ve izler de cabası. Bu nedenle ne kadar temizlik yaparsanız yapın, evler temiz görünmez.

Neye mi ihtiyacınız var? Havalar her ne kadar tam olarak ısınmasa da yaz gelmişken, badana için hazırlık yapmanın tam zamanı!

Duvarların bakımlı ve hoş görünmesi için badana yaptırmadan önce hazırlık adımları en az işin kendisi kadar önemlidir. Çünkü bir evde eşya yokken temizlik de badana da yapmak daha kolaydır. Ancak eşyalar varken bu işleri yapmak zahmetlidir. Tadilata girişmeden önce evinizdeki mobilyalarınızı tozdan ve boyadan nasıl koruyacağınızı bilmeniz gerekir. Hiçbir eşyanızın zarar görmesini istemiyorsanız, evinizde büyük bir tadilat işlemi yapmadan önce planlama ve hazırlık yapılması gerekir.

Daha İyi Bir Yaşam ekibi olarak biz, eviniz yenilenirken, eşyalarınızdan olmayın diye planlama ve hazırlık sürecini size adım adım aktarıyoruz! 

İlk olarak renk seçimini yapın.

Odalarınızda badanayı engellemeyecek boyuttaki eşyaları odanızın ortasında toplayın. Engelleyecek olanları odadan çıkarın. Odadaki küçük eşyaları ile ayakaltından alarak, koli ve kutulara koymanız yararlı olacaktır.

Odanın ortasında bıraktığınız eşyaları da naylon ile koruyun.

Badana sırasında prizlerinizin zarar görmesini istemiyorsanız, prizleri bir elektrikçi çağırarak söktürün. Ancak bir aksaklık yaşanmaması için bu işlemin, oda oda yapılması daha iyi olacaktır. 

Tavanlar da boyanacak ise tüm aydınlatmaları söktürün.

Kapılarınız boyanacak ya da verniklenecek ise kapı kulplarını sökün.

Mermer, parke ya da fayans hangi cins olursa olsun zemini de naylon ile kaplayın.

Sabit eşyalarınızı (radyatör, klima vb.) naylonlar ile koruyun.

Halıları kaldırın ve daha az yer kaplaması için rulo haline getirin. Hatta bu süreçte halılarınızı yıkamaya göndermeyi de tercih edebilirsiniz.

Badana başlamadan 1-2 gün önce birkaç çeşit yemek de yaparsınız o koşuşturma sırasında önünüzden gelir : ) Hazır bir şeyler söylemek yerine sağlıklı beslenin! 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/cilt-catlaklari-icin-dogal-cozumler-12660.html