Babanın Çocuk Gelişimi Üzerinde Etkisi Nasıldır?

3 dakika okuma süresi

Babanın Çocuk Gelişimi Üzerinde Etkisi Nasıldır?

Baba olarak çocuğunuzun üzerinde ne konuda belirleyici oluyorsunuz, merak ediyorsanız bu haberimiz tam size göre!

Babalar hem kız çocukları hem de erkek çocukları için bir güven kaynağı ve onların psikolojisini büyük oranda etkileyen en büyük etmen. Peki babanın çocuklar üzerindeki etkileri nasıldır, ayrıntılarıyla Daha İyi Yaşam sizler için derledi!

Babanın Çocuk Gelişimi Üzerinde Etkisi Nasıldır?

Çocuk gelişimde ne kadar anne ön planda gibi görünse de aslında babanın çocuk gelişiminde önemi daha büyüktür. Çocuklar babalarına farklı bir sevgi ve şefkat ile bağlanırlar. Baba ne kadar iyi de olsa kötü de olsa çocuklar ondan mutlaka etkilenir. Erkek çocuğu için baba, kişilik gelişimi konusunda kendisiyle özdeşleştirip, rol model aldığı tek kişidir. Kız çocukları için ise baba, karşı cins konusunda bir köprü olur. Karşı cinsi tanımasında ve onu anlamasında büyük rol oynar. Ayrıca baba, çocukların cinsel kimliğinin de oluşumunu sağlar. Özellikle de erkek çocukları cinsel kimliğini tanıması konusunda babayı örnek alır ve taklit eder. 

baba

Baba, aile ve toplum arasındaki köprüyü oluşturan kişidir. Bu nedenle baba çocuğun sosyal hayatını ve özgüvenini de belirler. Eğer çocuğun baba ilişkisi sağlam ve barışık ise, çocuk da kendisi ile barışık, okulda başarılı, arkadaşları ile uyumlu ve liderlik özelliğinin gelişmiş olduğu bireyler olur.

baba

Eğer baba kısıtlayıcı ve cezanlandırıcı, "sert" bir baba ise,bu tip babayla büyüyen iki tip çocuk meydana çıkar. Ancak kurallar koyan ve bu kurallara uyulmasını bekleyen baba, "sert baba" kategorisine girmez. 

Eğer sert bir baba iseniz, çocuğunuzun özerklik duygusu yüksek ise size karşılık verecek, güç çatışmasına girecek, itiraz edecek ve kurallarınıza uymayacaktır. Zamanla da babadan öc almaya çalışacaktır. 

Çocuğunuzun özerklik duygusu fazla gelişmemiş ise, çocuk babasıyla her zaman orta bir yol arayışına girer ve çoğu zaman da kendinden fedakarlık yapar. Ancak zamanla bu çocuklar, duygularını sürekli bastırdıkları için ruh sağlığında bozulmalar oluyor. 

Çocuğuna yeterli ilgi ve sevgi göstermeyen, duygusal yönden ihmal edilen otoriter babanın çocuğunda cinsel kimlik bozulmaları, özgüven eksikliği ve topluma karşı öfkeli bir yapısı olur. Ancak çocuk kendini geliştirme yeteneğine sahip ise, toplumla sağlıklı iletişim kurabiliyorsa, zamanında ailenen yaptığı yanlışlardan sıyrılarak kendini düzeltebilir. 

baba

Kız çocuklarının hayatına giren ilk erkek babadır. Baba- kız ilişkisinde yaşadıkları gelecekte kadın-erkek ilişkisine bakış açısını da etkiler. Erkekleri o yönüyle tanır ve eeçiminde nelere dikkat etmeli zamanla kendini onu düşünürken bulur. Kız çocuğunun babasıyla kurduğu ilişkisi onun ruh sağlığı açısından gelişimini belirler. zayıf bir babayla iletişimi olan çocuklar, depresif, yeme bozukluğuna sahip, alkol ve madde kullanımı ibi şeylere daha meyillidir.

Güçlü bir bağ oluşturan sağlıklı bir baba-kız ilişkisinde, kız çocukları ileride özgüveni yüksek, kendini ifade edebilen, liderlik vasfı olan, karşı cinsle iletişimi iyi, hayata pozitif önüyle bakan ve ruh açısından sağlıklı bireyler olarak hayatına devam eder. 

baba

Erkek çocukları, babayı taklit eder ve kendini nunla özdeşleştirir. Bu nedenle baba- oğul arasındai en önemli kural babanın, erkek çocuğunu yetiştirirken ayanaya baktığını unutmamak. Erkek çcouk babanın aynısıdır, o yüzden baba her şeyi bir tarafa bırakmalı ve kendine çeki düzen vermelidir. 

Babanın erkek çocuğu ile ilişkisinde her zaman bir rekabet vardır. Rekabet de bazen güç savaşlarını meydana getirir. Babanın dikkat etmesi gereken konu, bu güç savaşlarını kişisel algılamamak ve çocuğun gelişimine uygun davranmasıdır. Çocuğu ile empati kurabilen, onun duygularını yönetebilen, öfkesini kontrol edebilen ve doğru yönlendirilmesine yardım eden baba, erkek çocuğunun gelişiminde oldukça önemlidir.

baba

Editörün Seçimi : Daha İyi Yaşam - Çocuk Zekasını Anneden mi Yoksa Babadan mı Alır?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html