Ayakkabı Seçimi Önemli

3 dakika okuma süresi

Ayakkabı Seçimi Önemli

Ayak sağlığınız için doğru ayakkabı seçmelisiniz. Doğru ayakkabı seçmenin püf noktaları Daha İyi Yaşam'da!

Şıklığımızı tamamlaması için kıyafetinize uygun ayakkabı seçerken, ayakkabının hem modeline hem de rengine dikkat ediyoruz. Ancak ayakkabılar aynı zamanda bedeninizin yorgunluğunu da üstleniyor. Ayaklarımızın sağlığı için doğru ayakkabı seçiminin de çok önemli olduğunu unutmayın. 

Peki, doğru ayakkabıyı seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Rahat ve sağlıklı ayakların sırrı Daha İyi Yaşam'da!

Doğru numarayı alın 

Ayak numarasını bilmeyen kadın olmasa da rahatsız olduğu halde yanlış numara ayakkabı aldığı için rahatsız olanlar çoktur. İçine zorla ayağımızı soktuğumuz ayakkabılar veya yürürken ayağımızdan çıkıverenler... Gardıropta bekleyeceğine ya da acı çekerek giymeye çalışacağımıza mutlaka doğru numarada ayakkabı almalıyız. Aynı markayı alsanız bile ayakkabıyı denemeli ve biraz yürüyüp rahat edip etmediğinizi kontrol etmelisiniz. Ayakkabınızı uzun giyebilmeniz için bu en önemli adımdır.

Doğru duruşun önemi

Tamam doğru ayak numarasında ayakkabınızı seçtiniz ama ayakkabının ayağınızda duruşu da çok önemli. Örneğin birkaç sezondur moda olan bootie'ler, eğer bileğiniz çok inceyse bilek kısmından bolluk yapar ve hiç hoş durmaz. Ya da botta kapanmayan fermuar bütün görüntüyü mahvetmeye yetebilir. O yüzden numarası kadar ayakkabının duruşuna da dikkat etmelisiniz.

Bütçenizi unutmayın

Bütçenizi bilerek alışverişe çıkın. İyi kalitede bir ayakkabı ucuz olmayabilir ama diğer ucuz ayakkabılara göre daha uzun ömürlü olur. Kimi zaman ucuza kaçmaktansa bütçenizle doğru orantılı olarak kaliteli ayakkabıya yatırım yapmak akıllıca olacaktır.

Kullanma amacınız

Ayakkabınızı seçerken ne için aldığınızı iyice belirleyin. Örneğin; özel bir davet için yüksek topuklu seksi bir stiletto mu, yoksa işe giyebileceğiniz ve bütün gün üzerinde koşturacağınız rahat bir model mi? Bu doğrultuda ayakkabınızı seçmeniz önemli.

Deri olması şart mı?

Bu kesinlikle kişisel tercih olmakla birlikte, deri esneme avantajından dolayı rahat olur. Ancak kumaş ayakkabılar daha serin tutacağı için, yaz aylarında daha kullanışlı olacaktır. Ama uzun süre giyeceğiniz ayakkabınızın deri olmasına ve bütçeniz de el veriyorsa el yapımı olmasına dikkat edin.

Gündelik ya da formal

Kadın ayakkabı alternatifleri o kadar geniş ki, seçmek de zor. Modeller değişim gösteriyor, hatta topuklar bile büyük değişim gösteriyor. Görünümünüzde etkili bir hava yaratmak istiyorsanız gündelik bir kıyafet, yine gündelik bir model seçmeli ya da tam tersi formal bir davet için daha iddialı ve seksi modeller tercih etmelisiniz.

İnternetten alışveriş

Ayak numaranızı biliyorsanız, internetten de alışveriş yapmanızda hiçbir sakınca yok. Özellikle kadın ayakkabıları icin internette birçok alternatif bulmak mümkün.

Renk kullanımı

Tabii ki seçeceğiniz ayakkabının rengi de kişisel bir tercih. Ancak almak istediğiniz ayakkabıyı nelerle tamamlayacağınıza karar vermelisiniz. Bir sezonluk giyeceğiniz moda renklerden bir ayakkabı seçmektense her zaman kullanabileceğiniz bir renk seçmek daha akıllıca olacaktır. Ayrıca ten renginiz de ayakkabı rengiyle uyumlu olmalıdır. Örneğin açık renk teniniz varsa açık renk ayakkabı giymeniz hoş durmayacaktır. Siyah ve kahverengi tonlarının klasik olduğunu unutmayalım.

Geri iade koşulları

Alışverişinizi yaptınız ama memnun değilsiniz. Eğer dışarıya giymediyseniz ayakkabınızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Ancak mutlaka mağazanın iade ve değiştirme koşullarını öğrenin. Böylece mutlu olmadığınız ayakkabıyı geri verip yerine daha iyi hissedeceğiniz bir model alabilirsiniz.

Açık mı? Kapalı mı?

Yaz için rahatlığın önüne hiç birşey geçemez. Sıcak havalarda şişen ayaklar için rahat modeller tercih edilmelidir. Ayakkabınız nefes almalı içinde ayağınız rahat olmalıdır. Yaz ayları için açık ayakkabılar en kullanışlı modellerdir. Kapalı ayakkabıları soğuk günlere bırakmak akıllıca olacaktır.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/estetik-mucizesi-hyaluronik-asit-nedir-12665.html