Mutfağınızda pişirdiğiniz tüm yemek kokularını profesyonelce çekip imha eden aspiratörlerde zamanla kirlenir. Temizliği de öyle sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Hatta çoğu ev hanımı aspiratör temizliği gelmişse çıldırabilir :) Aspiratörünüzü oluşan yağ katmanlarından arındıramazsanız kullanımı kısa ömürlü olur bizden demesi.

Üstüne birde filtreleri tıkanırsa aspiratörünüzden hayır beklemeyin. Son derece zahmetli olan aspiratör temizliğini Daha İyi Yaşam olarak derlediğimiz pratik bilgiler ışığında yapmaya ne dersiniz?

Aspiratör nasıl temizlenir?

  • Tencereye suyu koyun ve kaynatın. Daha sonra aspiratörün parçalarını sökün ve kaynayan suyun içine yumuşaması için bırakın. Aspiratör temizliği için kaynattığınız suyun içine beyaz sirke koyarsanız daha kolayca temizleyebilirsiniz. Beyaz sirke temizlikte oldukça başarılı. Ayrıca yine kaynamış suya 1 çay kaşığı karbonat eklerseniz kirlerin daha kolay arınmasını sağlarsınız.
  • Aspiratör temizliğinde yağ sökücü deterjan kullanırsanız çizilmesini engellemiş olursunuz. Yağ sökücü sıktığınızda bir süre bekletin.
  • Aspiratörünüzün bazı parçalarını bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz.
  • Yumuşaması için sıcak suya bıraktığınız aspiratör parçalarını çıkarın ve bez yardımıyla ovun. Bu işlem için daha kolay ve kesin çözümlü bir önerimiz var. Sıcak suda beklettiğiniz aspiratörü suyun altına tutun ve kullanmadığınız diş fırçası yardımıyla güzelce temizleyin.
  • Ovma işleminden sonra güzelce durulayın ve kurulayın.
  • Kuruladığınız aspiratör parçalarını tekrar monte edip yerlerine takın. 

Aspiratör Temizliğinde Püf Nokta:

Aspiratörünüzü temizlerken elektronik kısımlarına su kaçmamasına dikkat edin. Parçaları tek tek durulamalı ve parçalarda deterjan kalmadığından emin olmalısınız. Ardından aspiratörünüzü güvenle kullanabilirsiniz. 

Aspiratör temizliğinde dikkat etmeniz gerek husus elektronik kısmına kesinlikle su kaçırmamanız. Parçaları tek tek durulayıp arındığına emin olun.

Daha İyi Yaşam olarak derlediğimiz aspiratör temizlik önerimizi nasıl buldunuz?

Ev Tipi Kahve Makineleri Nasıl Temizlenir?