Aşırı Korumacılığın Çocuk Kişiliği Üzerindeki Olumsuz Etkileri

1 dakika okuma süresi

Aşırı Korumacılığın Çocuk Kişiliği Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Çocuklarınızı aşırı derecede koruyorsanız aşırı korumacılığın çocuk kişiliğine nasıl zarar verdiğini öğrenin!

Aşırı Korumacılığın Çocuk Kişiliği Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Her anne baba için çocuğu kıymetlidir ve onu her türlü gelebilecek zarardan korumak ister. Bu çok normal bir davranıştır. Fakat bu korumacılığın belli sınırlar içinde olmasında fayda vardır. İleri boyutlarda, çocuğun çevresine duvarlar örecek kadar korumacılık, çocuğun kendine güvenen bir birey olmasını engelleyerek, hayata korkak bakmasına sebep olur.

Aşırı koruyucu anneler, çocuklarını hep kontrol altında tutar. Kendi başına bir faaliyet yapmasına izin vermezler. Kendi istediği kişilerle arkadaşlık yapmasına kadar müdahale ederek çocukların üzerinde bir baskı oluştururlar. Bu tarz korumacılık çocukların büyümesine izin vermez ve toplumsal gelişimini engeller. Koruyucu anneler çocukları kaç yaşına gelirse gelsin onları hep küçük olarak görür ve ihtiyaçlarını karşılarlar.

çocuk

Örneğin kendi yatağında yatmasına izin vermez, kıyafetini giydirir veya yemeğini kendi yedirirler. Bu da çocukların özgüveninin kırılmasına ve sorumluluk almaktan kaçınarak her şeyi anne ve babası tarafından karşılanacağını düşünmesine neden olur. Bu tarz davranışlar sergileyen anne babalar çocuklarına iyilik yaptıklarını ve çok fedakâr olduklarını düşünürler.

Aslında tam tersi olarak; çocuklarının korkak, güvensiz, kendini ifade edemeyen, hassas ve içine kapanık, okul yaşantısında sorunlar yaşayan bireyler olmasına ve hatta ileri dönemlerde sosyal ve iş hayatından evliliğine kadar problemlerle dolu hayatlarının olmasına sebep olurlar.

çocuk

Çocuklarımıza bu şekilde korumacı olarak değil de onlara yol gösterecek şekilde yardım edebiliriz. Herhangi bir sorunla karşılaştıklarında kendilerinin çözmelerine izin vermeli fakat yardıma ihtiyaç duyduklarında yanlarında olmalıyız.

Dolayısı ile onları fark ettirmeden kontrol etmiş de oluruz. Bu şekilde destek ile daha özgüvenli ve kendini ifade edebilen bireyler yetiştirmiş oluruz. Kısacası çocuklarımızın tek başına ayakta durup, başarılı bireyler olabilmeleri için kendi düştüklerinde kendilerinin kalkmalarına izin vermemiz gerekir.

Siz çocuklarınıza nasıl davranıyorsunuz?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html