Aşık olmanın belirtilerini biliyor musunuz? Aşık olunca, bedenimizdeki değişen kimya nedeniyle yanaklarımızı ateş basıyor, ellerimiz soğuk oluyor kalbimiz telaşlı atıyor, iştahımız azalıyor, midemize kramplar giriyor, kendimizi dağları delen Ferhat gibi güçlü ve dayanıklı hissetmeye başlıyoruz. Hatta ilk bir yıl, beyin geliştirici faktör denilen bir protein de üretiliyor!Bu kadar değişim ve heyecanın elbette ki bir sırası olmalı değil mi? İşte o sıra sıra hissettiğimiz duygu dağılımları aşk belirtisinin ta kendisi! Peki nedir aşık olduğumuzu anlamımıza yardımcı duygular? Gelin hep birlikte öğrenelim... Biiir ; ŞEHVET: Cinsiyet hormonları olan östrojen ve özellikle testosteron her iki cinste de bulunuyor ve cinsel dürtüyü başlatıyor. Bu kademede her iki cinsin de aşırı arzuyla sanki gözü dönüyor.
cazibe
İkiii ; CAZİBE: Beyinden salgılanan dopamin, seratonin, oksitosin böbreküstü bezlerinden salgılanan adrenalin hakimiyetindeki bu dönemde iştahsızlık, uykusuzluk, sürekli eşini düşünme durumu oluyor. Dopamine - Aynı zamanda kokain ve nikotin tarafından aktive oluyor, neşe, heyecan enerji veriyor. Sevilen bir müziği dinlemek de aynı hormonu arttırıyor. Aşırı aktiflenmesi aksine beynin duyarsızlaşmasına neden oluyor. Adrenalin - Stres, heyecan hormonu, iştahsızlık, terleme, kalp çarpıntısı, ateş basması, midede asit artışına neden oluyor. Serotonin - Delirmiş gibi mantıksız davranışlara yol açıyor. Takıntı hastalığında da bu hormonda dengesizlik olduğu biliniyor. Bu hormonu etkileyen tipte Antidepresan kullananların aşık olamama sorunu olabileceği söyleniyor.
şeh
Üç: BAĞLILIK: Cazibe sonsuza kadar sürmüyor.  Doğan veya doğacak bebeğin uzun süre bakım gerektireceği gerçeği, eşlerin birbirine bağlılık duymasını sağlayacak oksitosin ve vazopresin hormolarının artmasıyla gerçekleşiyor. Oksitosin - Cinsel ilişki sırasında, gebelikte, emzirme döneminde, kucaklama sırasında salgılanan sevgi/nefret/kıskançlık hormonu olarak biliniyor. Annenin bebeğine çılgınca bağlılığından da sorumlu olduğu biliniyor. Egzersiz sırasında bile salgılandığından, karşı cinsTe bağlılık hissi oluşturabiliyor. Şizofreni tedavisinde bile oksitosin hormonunun faydalı olabileceği söyleniyor. Vazopresin - Deney hayvanlarında bu hormon bloke edilirse eşler birbirini birden terkediyor. sadakat
3 adımda aşık olma evrelerini tanımladık!
Peki ya siz aşık olduğunuzu nasıl anlıyorsunuz?