Arkadaş Sayısı Çok Olanlar Daha Az Zeki!

2 dakika okuma süresi

Arkadaş Sayısı Çok Olanlar Daha Az Zeki!

Bilimsel çalışmaların ortaya koyduğu sonuca göre arkadaş sayısı çok olan kişilerin daha az zeki oldukları belirlendi.

Etrafınızdaki herkes sosyalliğin dibine vurup arkadaşlarıyla gezip tozarken siz evde mi takılıyorsunuz? Üzülmeyin bilimsel araştırmalara göre zeki insanların çevresindeki arkadaş sayısı az zeki olanlara göre daha az.  Zamanla çevrenizdeki arkadaş sayısı azalıyorsa iyi şeyler yapıyorsunuz demektir.

Siz öyle bir noktaya gelmişsiniz ki artık tek vakit geçirmenin piri olmuşsunuz ve arkadaşlarla takılmak size iyi gelmiyor demektir.

YALNIZ İNSANLAR DAHA ZEKİ

Birleşik Krallık ’tan evrimsel psikolog Satoshia Kanazawa ve Norma Li yaptığı bir araştırmada yalnız insanların daha zeki olduğu sonucuna vardı. Dâhilerin yalnızlığını araştıran psikolog Satoshia Kanazawa ve Norma Li zeki insanların zamanla yalnızlaştığını ve arkadaş çevresinin azaldığını ve bu azalmaya karşın huzurunun arttığı sonucuna vardı. Hatta aşırı zeki kişilerin arkadaşlarıyla vakit geçirirken sıkıldıkları ve keyif alamadıklarını gördü.

ÇOK ARKADAŞI OLUP ZEKİ OLANLAR VAR

Bir diğer araştırmaya göre ise, eski bir IQ topluluğu olan Mensa’dan Ann Clarkson’dan yapılan açıklamaya göre zekilik kişiden kişiye göre değişiyor ve çok arkadaş çevresi olup IQ’su yüksek olan kişiler mevcut.

Bunun sonucu olarak ta az arkadaşı olanların da IQ seviyeleri daha düşük.  Araştırmanın temeline göre hem yalnız hem de sosyal kişilerin IQ seviyeleri aynı olabilir. Bu durum tamamen kişiye bağlı.

İNSANLAR NEDEN YALNIZLAŞIYOR?

Psikolog Satoshia Kanazawa ve Norma Li yaptığı incelemeye göre zeki kişiler dünyayı farklı algıladığı için zamanla çevresindekilerden kopuyor ve kendisini bilinçli olarak yalnızlaştırıyor.

Bu kişiler zeki olduklarından dolayı kendileri gibi birileri karşısına çıkmadıkları için içe kapanık bir hal alıyorlar. Hâlbuki kendi zekâ düzeylerinde birileriyle karşılaşsalar sosyallik adına daha verimli olacaklar.

Uzmanların zekâ konusunda yaptıkları tezlere göre zeki insanların başarılı olabilmeleri için insan ilişkilerinde güçlü olmaları gerekiyor. İnsan ilişkilerinde başarısız olan zeki kişiler bildiklerini farklı birine aktarmada başarısız olacakları sonucuna vardı.

Zeki kişiliğe sahip biri eğer toplumdan uzaklaşıyorsa çevresinde kendi zekâsına eşdeğer birini bulamadığındandır.  Yazımızın özüne bakacak olursak; Zamanla yalnızlaşan kişileri asosyal olarak değil bu açıdan görmeye çalışmak daha mantıklı.

Daha İyi Yaşam olarak sizlere yalnız insanların neden yalnız olmayı tercih ettikleri konusunda bilgi verdik. Sizce insanlar neden yalnızlaşıyor?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html