Arçelik’ten Görme Engellilere Özel Ürünler

2 dakika okuma süresi

Arçelik’ten Görme Engellilere Özel Ürünler

Engellilerin dünyasına yapılan her kolaylık insanlık için güzel adımlar. İşte bu noktada onların hayatını kolaylaştıracak güzel bir örneği sizlerle paylaşıyoruz.

Engelliler için yeni bir şeylerin üretilmesi onların hayatlarını kolaylaştırmak ve onları anlamak adına yapılan doğru uygulama. Onların da bizler gibi hareket edebilmeleri için çalışmalar yapmak bizlerin görevi. Onların engellerini aşmasına katkı olmak adına yapılan tüm çalışmaları taktir ediyor sizleri Arçelik'in bu güzel uygulamasını okumaya davet ediyoruz..

Arçelik, görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak olan yeni projesini geliştiriyor. Altınokta Körler Derneği ile ‘Engelsiz Ürünler’ projesini geliştirmeye çalışan Arçelik tasarladığı bu ürün sayesinde görme engelliler ev aletlerini kullanmada kolaylık yaşayacak. Arçelik böylece görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak bir projeye imza atmış oldu. Arçelik'in engellilerin hayatına büyük kolaylık kazandıran projesi sayesinde engeliler bir diğer kişiye ihtiyaç duymadan istediğini yapabilecek.

Arçelik 2 uygulama geliştirdi

Arçelik görme engelliler için 2 ayrı şekilde çözüm ve uygulama geliştirdi. Akıllı cihazlar sayesinde kontrol edilebilen ev aletleri engellilerin hayatını büyük ölçüde kolaylaştıracak. Diğeri ise özel işaretlemeler, sesli ikazlar, Braille alfabeli kullanma panoları ve sesli kullanım kitapçıklarıyla tek başına kullanmaları için çözüm oluşturacak.

Arçelik'in bu ürünleri uzaktan yönetilebiliyor

Arçelik'in sunduğu HomeWhiz’i akıllı sistem sayesinde ev aletleri uzaktan kumanda edilebiliyor ve kontrol sağlanabiliyor. Arçelik teknolojisi olan HomeWhiz ile akıllı cihazlardaki bir alana dokunulduğunda o alanla ilgili sesli bilgi veriyor ve ne yapması gerektiğini söylüyor. Tüm detaylı kullanım seçeneklerini uygulama imkanı sağlıyor. Mesela çamaşır makinelerinde program, devir ve su sıcaklıkları kontrol edilebilirken buzdolaplarında ise sıcaklık ayarları ve fonksiyon seçenekleri yapılabiliyor.

Arçalik'in ürettiği “Engelsiz Ürünler” kapsamında geliştirilen özel yapıştırma çıkartmalar sayesinde görme engellilerin kolaylıkla algılayabilmesi sağlanacak. Eğer bu ürünler görme engelli bir kişi kullanacaksa ürünün kurumlum aşamasındayken talep edilmesi gerekiyor. Ayrıca çağrı merkezleri aracılığıyla da yapıştırma çıkartma istenebiliyor. Birçok ev aletini engellilerin kullanımına sunan Arçelik büyük bir projeye imza atmış durumda.

Engellilerin dünyasına engelsiz çözümler üreterek sosyal proje kapsamında faydalı bir uygulama sunan Arçelik “Engelsiz Ürünler” ile çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın ve gazlı ocaklarda kullanım kolaylığı sağladı. Bu uygulama ile elektrik süpürgesi dolduğunda sesli uyarı veriyor, ütüler için özel geliştirilen tabanla elin yanması önleniyor ve akıllı kumandalar ile kolaylıkla kanal değişimi yapılabiliyor.

Arçelik'in bu projesi için siz ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 2
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html