"Annem ve Babam Boşanıyor!"

2 dakika okuma süresi

Boşanmanız üzerine sizden daha çok zararı görecek birileri daha var! Detaylar Daha İyi Yaşam'da!

Boşanma, uyum gerektiren hayat olayları listesinde, en çok stres yaratan olaylar olarak ‘eşin ölümü’ durumunun ardından ikinci sırada yer alıyor. Boşanma durumu eşler arasında anlaşılarak, uzun bir karar verme sürecinin ardından gelmiş bile olsa hem kadın hem de erkek için yaşamın pekçok yönden değişmesine sebep olmakla büyük stres yaratmaktadır.

Fakat boşanan bir çiftin çocukları için bu durum, etkileri hayat boyu devam edebilecek olan travmatik bir yaşantıdır. Çocuklar hangi yaşta olursa olsunlar anne ve babalarını mutlu görmek isterler. Onlar için güven duygusu, sevgi nesneleri ile olan ilişkileri içinde kazanılır. Çocuk için en temel sevgi nesneleri de anne ve babadır. Çünkü yaşamlarının ilk yıllarında büyük oranda onlara bağımlıdırlar. Yeteri kadar sevgi ve ilgi görmek, karnının doyurulması gibi ihtiyaçlarının karşılanması, ağladıkları zaman bunun önemsenmesi ve ilgi görmesi gibi ihtiyaçları hep anne ve baba tarafından karşılanan çocuk güven içindedir. Ona göre dünya iyi bir yerdir, insanlar sevecendir ve başkalarına yaklaşmakta sakınca yoktur. Aynı zamanda çocuk egosantrik düşünde dönemindedir. Yanibenmerkezcidir. Tüm ihtiyaçları ayağına gelmekte, dünya onun etrafında dönmektedir. Bu sebeplerle ‘annem ve babam boşanıyor’ diyen, bunu farkına varan çocuğun yaşayacağı ilk duygu ‘suçluluk’ olmaktadır. Çocuk bu durumdan çoğunlukla kendini sorumlu tutmaktadır. Suçlu olduğu içindir ki terkedilecektir.. Asla ondan gizleyebildiğinizi düşünmeyin. Çocukların atmosferi analiz etmede büyük bir yetenekleri vardır. İnsanlar arasındaki gerginlikleri kolayca anlayabilirler. Bazen başka şeylerle ilgileniyor sandığınız yada anlamayacağını düşündüğünüz için yanında konuşmaktan çekinmediğiniz herşeyi, çok güzel anlar ve kaydederler. Dolayısıyla ortada bir problem varsa, bunu biliyorlardır. Bu durumda travma yaşamak ve hayata karşı güvensizlik hissetmeye başlamak bir çocuk için kaçınılmazdır. Yaşı daha küçük çocuklar içlerine kapanmakta ve hissettikleri daha çok resimlerinden edinilen ipuçları ile anlaşılabilmekteyken, ergen yaştaki çocuklar  aileye karşı saldırgan bir tavır takınıp kendilerini soyutlayabilirler. Dahası bu güven kaybı onların yetişkinlikte kendi ilişkileri içinde aşırı bağlanma veya hiç bağlanamama gibi sorunlar yaşamalarına sebep olabilir. Fakat elbette sürekli çatışma yaşanan bir evliliğin sonlandırılması, çocuk için yine de daha hayırlı olacaktır.

Bu durumda hasarın en aza indirilmesi için ebeveynin üzerine düşen görevlerden ilki, çocuğa karşı eşini kötülememektir. Çocuk anne ve babasının hala iyi insanlar olduğunu hissetmelidir. Durumun olağan olduğu, anne veya babanın çocuğun hayatından tamamen çıkmıyor olduğu iyice açıklanmalı, kaygıları yatıştırılmalı, soruları cevaplanmalıdır. Bu konuda sevecen bir ortam oluşturarak samimi bir konuşma yapabileceğinize güvenmiyorsanız bir psikoloğa başvurmanızhem size destek olacak, hem de çocuğunuzun gözleyemeyeceğiniz sorunlarının uzman tarafından erken farkedilip müdahale edilmesini sağlayacaktır.

Evlilik başlı başına bir stres kaynağı iken sonlandırılması elbette çok daha büyük bir stres. Kimsenin yaşamamasını umarım elbette fakat bazenkaçınılmaz.. En azından böyle bir durumda çocukların en az hasar görmesi için bu bilgilerin faydalı olmasını dilerim..

Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist Güldane IŞIK, Boşanmanın çocuk üzerindeki etkilerini anlatıyor..

Editörün Seçimi : Kadınlar Kulübü TV - Evlilik 

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html