Anne Sütünün İçeriği Nedir?

2 dakika okuma süresi

Anne Sütünün İçeriği Nedir?

Hepimiz biliyoruz ki yeni doğmuş bebeklerin büyüme ve gelişimi için önemli olan ilk besin kaynağı anne sütüdür.

En Değerli SÜT

Peki, önemli olduğunu bildiğimiz kadar içeriğinden haberimiz var mı? Bu yazımda sizlere anne sütünün içeriğini ve neden diğer besinlerden çok daha değerli olduğundan bahsedeceğim.

Anne Sütü

Sevgili anneler ve anne adayları bebeğiniz için en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütü, yeni doğan bir bebeğin sağlıklı gelişimi ve büyümesi için tek başına yeterlidir. Ayrıca bu altın sütte bulunan vitaminler başka besinlerde olmadığı için yerine kullanılabilecek hiç bir besin maddesi yoktur.

Anne Sütünün İçeriği Nedir?

Bebeklerimiz için bu kadar değerli olan anne sütünün içeriğini konuşmanın zamanı geldi. Nedir anne sütünü bu kadar değerli yapan? 

Anne sütü, sindirimiyle diğer bütün sütler ve mamalardan çok daha kolay sindirilir. Çünkü anne sütü sindirime yardımcı enzimler içerir böylece bebeğin büyüme ve gelişmesi için gerekli minarelerinin bağırsaktan emilimi kolaylaşmış olur. Ayrıca sindirimi kolay doymamış yağ asitlerinden olan linoleik ve alfa-linoleik içeriği de yüksektir. 

İlk süt dediğimiz Kolostrum doğumdan sonra bir kaç gün gelir ve kolostrumda bebeği hastalıklara karşı koruyan immunoglobulin A (IgA) antikoru inek sütene oranla 50 kat daha fazla bulunur. Bu antikor bebeği dışarıdaki patojen bakterilerden koruduğu için kolostrum ilk aşı gibi görülür. Doğru diye bilinen ama yanlış olan bir bilgi ise anne sütünün protein ve mineralden zengin olduğudur. Anne sütünün içerdiği protein ve mineral miktarı inek sütüne göre oldukça azdır. fakat bebeğin ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Ayrıca anne sütünde bulunan proteinlerin büyük bir oranı whey proteindir. Whey protein ise bebeği enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

Anne sütünde D ve K vitamini oranı düşük olduğundan, bu vitaminlerin bebeğe dışardan ek olarak verilmesi gerekmektedir. Anneler ve anne adayları, anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal, solunum yolu enfeksiyonları ve diyabet hastalıklarının oranının daha düşük olduğu görülmüştür. Ayrıca bu altın değerinde besin kaynağı zeka gelişiminde oldukça etkilidir.  Kısacası bebeklerinizi ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslerseniz, bebeğinizin büyüme ve gelişmesinde gerekli olan besin öğesi miktarları karşılanmış olacaktır.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html