Alzheimer Hastalığında Şaşırtan Gerçek!

2 dakika okuma süresi

Alzheimer Hastalığında Şaşırtan Gerçek!

Alzheimer hastalığıyla ilgili son yıllarda oldukça detaylı bilgiler elde edildi. Bu son araştırma sonucu ise gerçekten çarpıcı..

Alzheimer hastalığı yaşlanan her bireyin yaşayacağı bir sağlık sorunu haline geldi. Şuan dünyada 47 milyon Alzheimer hastası var. Yapılan araştırma verilerine göre Alzheimer hastası sayısının 2030’da 76 milyon, 2050’de 135.5 milyon olması bekleniyor. Türkiye’de ise 600 bin kişi bu hastalığı yaşıyor.

Alzheimer hastalığı nasıl bulundu?

Alzheimer hastalığına tanı konulmaya başladığından bu yana tam 110 yıl geçti.  Alman psikiyatri uzmanı Dr. Alois Alzheimer bu hastalığın tanısını şu şekilde belirledi. Çalıştığı kurumda tedaviye gelen bir kadın hasta Dr. Alois Alzheimer’ın dikkatini çekti.

Çünkü 1850 doğumlu bu hastanın konuşması baştan sona bozuktu. Bu hasta zamanla nesneleri anlayamaz hale gelmiş ve doğum yerini bile hatırlamamış. Daha sonra yazı yazma becerisini kaybetmiş ve basit matematik işlemlerini bile yapamaz duruma gelmiş. Zamanla endişeli ve kaygılı yapıya bürünen kadın doktoru Dr. Alois Alzheimer’ı bile tanımamış.

İşte bu belirtiler nedeniyle diğer hastalardan farklı olduğu kanısına varan Dr. Alois Alzheimer bu yeni oluşan hastalık hakkında araştırma yapıp bunu açıkladı. Ancak bu hastalığı yaşayan o hasta bugünkü Alzheimer hastalarına benzemiyordu.

Çünkü rahatsızlığı genetikti, nadir görülüyordu ve genç yaşta yakalanmıştı. Bu nedenle Alzheimer hastalığı için 1976 yılında yeni bir görüş ortaya atıldı. ABD’li araştırmacı Dr. Robert Katzman, “Yaşlılık bunamasıyla Alzheimer aynı şey” dedi ve hastalığın özellikleri değişti.

Zamanla Alzheimer hastalığıyla ilgili araştırmalar sıklaştı ve hastalığın biyolojik mekanizması ortaya çıktı. Azheimer hastalığında beynin dış yapısında anormal proteinler birikiyor ve zamanla hücreler arası bağlantıların yok olmasına neden oluyor. Sonuç olarak ise hücreler ölüyor ve yerine yaşlı bir beyin yapısı çıkıyor.

Her yaşlı bireyde Alzheimer hastalığı olacak diye bir şey yok. Yapılan araştırmalara göre Alzheimer 65 yaşından sonra her 100 kişiden 5’i ve 85 yaş sonrası oran 100 kişide 40’e ortaya çıkabiliyor.

Alzheimer hastalığın ilk belirtileri

Hastalık beyindeki başlangıç bölgesinde meydana geliyor. Bu nedenle ilk bozulmalar bellek deposunda yaşandığı için unutkanlık başlıyor ve zamanla kişilik bozukluklarına kadar ilerliyor. Alzheimer hastalığı kadınlarda daha fazla. Hatta meme kanseri olma riskinden daha yüksek. Bunun nedeni ise kadınların erkeklere göre daha uzun yaşaması.

Alzheimer hastalığının en şaşırtan sonucu ise “huy değişikliği”. Eğer yaşlanan bir bireyde unutkanlığın yanında huy değişiklikleri, huysuzluk gibi vakalar yaşanıyorsa bu hastalığın ilk sinyalleri olarak kabul ediliyor. Bunların dışında Alzheimer hastalığının psikiyatrik belirtileri vardır. Bunlar ise;  uykusuzluk, huzursuzluk, TV’deki olayları gerçek sanma, ağlama nöbetleri, aşırı alınganlık, hayalperestlik gibi belirtilerdir.

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 2
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html