Akvaryumda Beslenen Balıklar Nasıl Daha Uzun Süre Yaşar?

2 dakika okuma süresi

Akvaryumda Beslenen Balıklar Nasıl Daha Uzun Süre Yaşar?

Akvaryum bakımı belirli sürelerde ve düzenli bir şekilde yapıldığında, balıklar daha sağlıklı ve uzun ömürlü olurlar. Peki ya başka?

Akvaryum temizliğinin yapılma sıklığı büyüklük, küçüklüğüne ve içinde yaşayan balık miktarına göre değişiklik gösterir. Küçük bir akvaryumun suyu iki veya üç günde bir dinlenmiş su olmak şartı ile değiştirilmelidir. Fanusa konacak suyun mutlaka bir gün dinlenmiş olması gereklidir. Her gün suyun değiştirilmesi balıklara zarar verir. Büyük akvaryumlarda ise ayda bir suyun değiştirilmesi yeterlidir. Hatta iyi ve uygun bir filtre varsa suyun tamamını değiştirmeye gerek kalmaz.  Küçük akvaryumda balık beslerken ortama yeteri kadar canlı bitki koymaya ve fazla balık sayısından kaçınmaya da özen gösterilmelidir.

Balık Seçimi ve Akvaryum Uyumu

Balık seçiminde balığın nasıl bir ortamda yaşadığı önemlidir. Örneğin tuzlu su balığı mı, tropik balık mı yoksa soğuk su balığı mı? Akvaryum ortamının seçilen balık türü ile uyumlu olması çok önemlidir. Ayrıca farklı balık türleri aynı akvaryuma konulurken dikkat edilmelidir. Çünkü bazı balıklar birbirine zarar verebilir, ısırmak isteyebilir, bu da bu sevimli ve küçük canlıların ölmelerine sebep olur. Akvaryum boyutlarını da balık türümüze göre ayarlamamız daha uzun süre yaşamalarını sağlar. Örneğin bazı balıklar için derin akvaryumlar tercih edilirken bazıları ise geniş akvaryumlar tercih edilir.

akvaryum

Balıkların ve Akvaryumun Bakımı

Akvaryumun suyu değiştirilirken balıkları alıştırarak suya koymak gereklidir. Ani sıcaklık değişimlerinde balıklar şoka girebilir. Balığın içine konulduğu poşete akvaryumun suyu yavaş yavaş eklenmelidir ki balık suya alışsın ve ayrıca poşetteki suyunu akvaryuma karıştırmamış olunur ve böylece hastalık taşıma riski de olmaz. Daha sonra da balık akvaryum kepçesi ile alınarak akvaryumun içine bırakılır. Balıkların beslenmesi de ayrıca önemli olan bir konudur.

Balıkları günde bir ya da iki defa beslenebilir. Ayrıca fazla yem vermek zararlıdır, üç dakikada yedikleri miktar kadar beslemeniz yeterlidir. Bazen farklı türlerde yeme konusu farklı olabilir. Ayrıca akvaryumun içinde her şeyin yolunda gittiğine emin olmak için her gün mutlaka balıklar kontrol edilmelidir.

Uzun süreli balık beslemek için sizin önerileriniz neler?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 3
  emoji
 • 2
  emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html