Akşam 20:00'den Sonra Sakın Bunları Yemeyin!

1 dakika okuma süresi

Akşam 20:00'den Sonra Sakın Bunları Yemeyin!

Akşam saatlerinde yediklerinize dikkat ederseniz daha kaliteli bir uyku çekeceğiniz konusunda uzmanlar sizi uyarıyor.

Akşam saatlerinde bir şeyler atıştırmanın ne kadar zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Akşam yediğimiz besinler hem uykumuzu hem de sindirim sistemimizi olumsuz yön de etkiliyor. Uzmanlar meyve dışında bir şey yemememizi öneriyor. Gün geçtikçe artan teknoloji dahilinde siparişlerin kapımıza gelmesi ve obezitenin artmasıyla insanlar kendilerine akşam yemek yeme rutini yaratmaya başladı. Akşam yemesi zararlı olan besinler:

Kırmızı Et

Sert oluşu ve yüksek oranda protein içermesi sebebiyle uzun süre sizi tok tutan kırmızı et, siz uyurken de barsak sisteminizde olacaktır. Kırmızı etin barsağınızda uyurken kalması da uyku dengezisliklerine ve hazımsızlığa neden olur.

Alkol

Alkolün her ne kadar uyku getirmesi uyku düzensizliğini yıkacağını düşünseniz de bu doğru bir bilgi değildir.  Alkol tüketilen günler de genelde sığ ve birkaç kez bölünmüş bir uyku ile karşı karşıya kalırız. "Alkolü sık tüketmeyen kişilerde bu geceler genelde sinir bozucu bir döngü oluşturur ve zaman içerisinde bağımlılık geliştirmesi nedeni ile sürekli alkol alımı söz konusu olabilir."

Şekerleme

Gün içinde çeşitli sebeplerle tükettiğimiz tüm şekerlemeler uykunuzu engelleyen önemli bir unsurdur. Gece uyumadan önce şekerleme verilen bir 10 kişilik bir gruptan 7'si gece rüyalarında kabus gördüklerini belirtmişlerdir.

Sarımsak

Sarımsak günlük hayatımızda çok faydalı bir besin olsa da mide ekşimesi yapması sebebiyle uyumadan önce tüketilmemesi gerekir. Özellikle reflüye sebep olmasıyle bilinen sarımsaklı gıdalar uyumadan önce tüketilmemelidir.

Çikolata

Uyku kaçıran ve insana ektra enerji veren kafein bu çikolata içerisinde fazlası ile bulunmaktadır. Hemen hemen tüm çikolatalar içerisinde bulunan kafein bulunur. Buna teobromin adı verilen uyaranda eklendiğinde kalp ritminin hızlanması ile uykunuzun kalitesizleşmesi kaçınılmazdır.

Akşam Yemeği Tavsiyeleri

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html