Ağustos Ayının Birbirinden Sağlıklı Sebzeleri

1 dakika okuma süresi

Ağustos Ayının Birbirinden Sağlıklı Sebzeleri

Ağustos ayına girdiğimiz bu günlerde hangi sebzeleri tüketmek, sağlığımıza nasıl katkı sağlar? Bunları hep birlikte inceleyelim.

AĞUSTOS AYININ BİRBİRİNDEN SAĞLIKLI SEBZELERİ

Domates

Kıpkırmızı rengiyle bizleri etkisi altına alan domatesin porsiyonu 110 gram ve porsiyon kalorisi 19 kcal' dir. Likopen deposu olan domates güçlü bir antioksidandır. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı koruyucudur. Aynı zamanda kardiyovasküler sağlığa olumlu etkileri gözlemlenmektedir. Kan basıncını düzenleyici etkiye sahiptir. Göz sağlığına olumlu etkileri vardır.

Patlıcan

Mor rengiyle pozitif enerji veren patlıcanın 1 adet orta boyu 200 gram gelmektedir ve 46 kcal içermektedir. Lif içeriği yüksek olan patlıcan aynı zamanda bağırsak dostudur. Mineral açısından zengin olması sebebiyle kas ve iskelet sistemine olumlu etkileri vardır. Antioksidan içeriği yüksek olduğu için kanserden koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri vardır.

Çarliston Biber

60 gramı 13 kcal olan biberin pek çok faydası vardır. Göz sağlığına olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. Lif içeriği sebebiyle sindirim sistemine olumlu etkileri vardır. Antioksidan içeriği sayesinde yaşlanmayı geciktirir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp damar sağlığına olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir.

Börülce

Porsiyonu 140 gram olan börülce 165 kcal' dir. Lif bakımından zengin olan börülce sindirim sistemini olumlu etkiler ve tokluk hissi verir. Niasin içeriği çok yüksek olması sebebiyle LDL kolesterolü azaltır, HDL kolesterolü artırır, trigliseritleri azaltır, diyabet tedavisinde destek besin olarak tüketilebilir, beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasında etkilidir. İçerdiği bazı vitaminler göz sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Mineral bakımından da zengin olması sebebiyle kas ve iskelet sistemi sağlığını korumaktadır.

Birbirinden renkli ve sağlıklı bu sebzeler dışında sizler ağustos ayında hangi sebzeleri tercih ediyorsunuz?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 29
  emoji
 • 5
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html