Ağlayan Bebeği Yatıştırmanın Altın Kuralları

2 dakika okuma süresi

Ağlayan Bebeği Yatıştırmanın Altın Kuralları

Ağlayan bebeğinizi siz nasıl yatıştırıyorsunuz?

Yeni doğan bebekler sıklıkla ağlarlar. Bazen sebepli bazen sebepsiz... Bu nedenle yeni ebeveynler bebeklerinin neden ağladıklarını anlamakta ve onu sakinleştirmekte güçlük çekerler. Hangimiz yaşamadık dimi : ) Bebekler sadece bezi pislenince mi ağlar? Ya da acıkınca mı? Daha İyi Yaşam, bebeğinizi sakinleştirmeniz için size püf noktalar sunuyor!

Her beş bebekten dördü günde 15 dakika -1 saat arası nedensiz bir şekilde ağladığı belirtilirken, bu ağlamaların genelikle akşam olduğunu da tecrübeli anne ve babalar bilirler. Amacımız yeni ebeveynlere yardımcı olmak : ) 

Bebeğin ağlamalarının genelde akşam olmasının nedeni; bebeğin etrafındaki koşuşturmanın akşam saatlerinde artması olabilir ya da gün boyunca değişik çevresindeki uyaranlarla meşgul olan bebek, akşam ağlayarak günün yorgunluğunu atmaya çalışıyordur : ) Hep siz mi yorulacaksınız! O miniğin de yorulmaya hakkı var elbet : )

Ani ağlamalar neye işaret olabilir?

Daha önce pek ağlamayan bebeklerde görülen ani ağlama krizi, diş çıkmasına veya hastalığa işaret edebilir. Bebeğinizin hasta olduğuna işaret edebilecek başka bir belirti olup olmadığını kontrol edip yolunda gitmeyen bir şey varsa doktorunuzu arayabilirsiniz.

Op. Dr. Mustafa N. Alihanoğlu, ağlayan bebeği yatıştırmanın 7 altın kuralını sıraladı!

İlk aylarda ağlamanın başlıca nedeni açlıktır. Bu nedenle meme ya da biberonla beslemeniz (gece gündüz durmadan beslemeniz gerekse bile) onu yatıştıracaktır.

Özellikle ilk aylarda yalnız kucağınıza almak bile onu yatıştırabilir. Gerek duyduğu sevgi dolu bir dokunuş olabilir. Başını omzunuza yaslayarak ya da yüzü yere bakacak şekilde kucağınıza aldığınızda bebeğiniz sakinleşiyorsa ağlama nedeni gaz da olabilir.

Ritmik hareketler bebeği yatıştırır. Yakın çevrede çıkacağınız kısa bir gezintinin sarsıntıları da bebeğin sakinleşmesine yardımcı olabilir.

Bebeğinizi bir şal ya da battaniyeye sarın. Bu yolla onun kendini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz (tabii sıcak havalar hariç).


Karnını ya da sırtını sıvazlayıp hafif hafif vurun. Böylece gazı varsa onu çıkarmasına yardımcı olursunuz.


Hemen hemen bütün bebekler emmeye başlayınca ağlamayı bırakırlar.

Bakacağı ilginç bir şey bazen bebeğinize neden ağladığını unutturabilir. Aklınızda olsun, parlak ve renkli şeyler bebeklerin ilgisini özellikle çeker.

(Kaynak: www.hurriyetaile.com)

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html